Algılayıcı tabanlı gerçek rastgele sayı üreteci tasarımı ve analizi
  1. Tez No: 816079
  2. Yazar: OĞUZHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KIRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Birçok alanda, belirsizliğin ve öngörülemezliğin rastgele sayılar aracılığıyla temsil edilmesi çok önemlidir. Bu sayılar bilgisayar bilimi, kriptografi ve istatistik gibi sistemlerin ve prosedürlerin güvenliğini sağlamaya yardımcı olduğu alanlarda hayati önem taşır. Şifreler, anahtarlar ve diğer güvenlik simgelerini oluşturmanın yanı sıra algoritmalara ve simülasyonlara rastgelelik katmak için bilgisayar bilimciler rastgele sayı üretiminden yararlanır. Yakın zamanda yapılan çalışmalar, milyarlarca IoT cihazında bulunan donanımsal rastgele sayı üreteçleri tarafından üretilen entropinin yetersiz olduğunu ortaya koymuştur. Bu araştırma, IoT sensör verilerinin kriptografi sistemleri için rastgele sayılar üretmek üzere nasıl kullanılabileceğini açıklamanın yanı sıra, bu rastgele sayıların etkilerini de incelemektedir. Kamera, ışık ve renk sensörleri, algılayıcı olarak kullanılmıştır. Öngörülemezlik seviyesini ölçmek için monobit ve poker testlerinden elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Analiz sonucunda kaliteli değerler üreten teknik kullanılarak bir milyon ve yirmi bin bit uzunluğunda diziler oluşturulmuş ve bu diziler daha sonra NIST ve FIPS 140-1 rastgelelik testi yazılım paketlerine girilmiştir. Bu iki testin sonuçları incelendiğinde dizilerin her bir testi başarıyla geçtiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In many fields, representing uncertainty and unpredictability through random numbers is crucial. These numbers are vital in fields such as computer science, cryptography and statistics where they help to secure systems and procedures. Computer scientists use random number generation to generate passwords, keys and other security tokens, as well as to introduce randomness into algorithms and simulations. Recent studies have shown that the entropy generated by hardware random number generators in billions of IoT devices is insufficient. This research not only describes how IoT sensor data can be used to generate random numbers for cryptography systems, but also examines the effects of these random numbers. Camera, light and colour sensors are used as sensors. Results from monobit and poker tests are analysed to measure the level of unpredictability. As a result of the analysis, sequences of one million and twenty thousand bits in length were created using the technique that produces quality values, and these sequences were then entered into the NIST and FIPS 140-1 randomness test software packages. When the results of these two tests were analysed, it was seen that the sequences passed each test successfully.