Endometrial stromal hücrelerde ovaryan hormonlar ile CKAP4 ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between ovarian hormones and CKAP4 in endometrial stromal cells
- Tez No: 816395
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE DİLARA ZEYBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Endometrial stromal hücreler menstrüel siklus ve desidualizasyonda ovaryan hormonların etkisi ile değişikliklere uğramaktadır. Bu süreçlerdeki aksaklıklar; infertilite, tekrarlayan gebelik kayıpları, preeklampsi gibi klinik sonuçlarla karşımıza çıkabilmektedir. CKAP4'ün endometrial stromal hücrelerde varlığı bilinmekle birlikte; ovaryan hormon değişikliklerine verilen CKAP4 ekspresyon yanıtı ve desidualizasyon ile ilişkisi bilinmemektedir. Bu amaçla steroid hormonlar (Medroksiprogesteron asetat (MPA) ve 17-β-östradiol (E2)) ve/veya cAMP ile uyarılan ve uyarılmayan stromal hücreler 6 grup (kontrol, E2, MPA, cAMP, E2+MPA, E2+MPA+cAMP) oluşturularak 3, 6 ve 9 gün sonunda PRL düzeyi ELISA, CKAP4 immün reaktivitesi akım sitometri, sito-ELISA ve immünofloresan yöntemleri ile gösterilmiş; CKAP4 ve PCNA ekspresyonu western blot yöntemi ile kantitatif olarak belirlenmiştir. CKAP4'ün endometrial stromal hücrelerde hücre membranı, sitoplazma ve çekirdekte varlığı gösterilmiştir. E2 uygulaması CKAP4'ü sitoplazmada artırırken; MPA ve E2+MPA gruplarında sitoplazmada 6. günde pik 9. günde gerileme gözlenmiştir. Desidualizasyon oluşturulan gruplarda (cAMP, E2+MPA+cAMP) hem sitoplazmada hem de hücre membranında arttığı saptanan CKAP4 ekspresyonu, desidualizasyon ile sitoplazmada CKAP4 sentezinin ve hücre membranına transferinin arttığını göstermiştir. Sonuç olarak, CKAP4 ekspresyonunun steroid hormonlardan etkilendiği, desidualizasyonda CKAP4'ün arttığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Endometrial stromal cells undergo changes in the menstrual cycle and decidualization with the effect of ovarian hormones. Disruptions in these processes may result in clinical outcomes such as infertility, recurrent pregnancy loss, and preeclampsia. Although the presence of CKAP4 in endometrial stromal cells is known; CKAP4 expression response to ovarian hormone changes and its relationship with decidualization is unknown. For this purpose, 6 groups (control, E2, MPA, cAMP, E2+MPA, E2+MPA+cAMP) stimulated by Medroxyprogesterone acetate (MPA) and 17-β-estradiol (E2)) and/or cAMP) was formed and at end of the 3, 6 and 9 days, the PRL level was demonstrated by ELISA, CKAP4 immunoreactivity by flow cytometry, cyto-ELISA, and immunofluorescence methods; CKAP4 and PCNA expressions were determined by western blot. The presence of CKAP4 in the cell membrane, cytoplasm, and nucleus was demonstrated in the endometrial stromal cells. While E2 stimulation increases CKAP4 in the cytoplasm, a peak on the 6th day and regression on the 9th day was observed in the MPA and E2+MPA groups. In decidualized groups (cAMP, E2+MPA+cAMP), increased CKAP4 expression both in the cytoplasm and cell membrane indicated increased synthesis of CKAP4 in cytoplasm and transfer to the cell membrane. In conclusion, it has been shown that CKAP4 expression is affected by steroid hormones, and CKAP4 increases in decidualization.