1787-1791 Osmanlı-Avusturya Savaşı'nda Adakale
Ada Kaleh in the Ottoman-Austrian War of 1787-1791
- Tez No: 817219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ FEDAKÂR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Osmanlı Devleti'nin 1526 yılında yaptığı Mohaç Meydan Muharebesi ile Macaristan'ı ele geçirmesi, Osmanlı ve Avusturya arasında 18. Yüzyıl sonuna kadar sürecek olan olaylar silsilesini başlatmıştı. Bu bakımdan Osmanlı ve Avusturya arasında bulunan hudut kaleleri de iki devlet için büyük önem kazanmıştır. Bu iki devlet hem ticaret yollarının güvenliğini sağlamak hem de iki taraf arasında çıkan askeri harekâtlara destek göndermek amacıyla bu kaleleri olabildiğince ellerinde tutmaya çalışmışlardır. 1787 senesinde Osmanlı Devleti, 1774 yılında imzalanan Küçük Kaynarca Antlaşması'yla kaybedilen toprakları özellikle de Kırım'ı geri alabilmek için Rusya'ya savaş ilan etti. Ancak Rusya ile yapılan gizli ittifak sonucunda Avusturya da Osmanlı Devleti'ne karşı savaşa girdi. Avusturya ile 1791, Rusya ile 1792 yılına kadar sürecek olan bu savaşlarda Osmanlı Devleti kendini iki cephede birden bulmuştur. Bu çalışmada Osmanlı Devleti için büyük öneme sahip olmuş Tuna Nehri'nin üzerinde, Eflak ve Boğdan bölgesinde stratejik bir konumda bulunan, nehirdeki trafiği ve ticareti kontrol eden fakat günümüzde sular altında kalmış olan Adakale'nin 1788-1791 Osmanlı-Avusturya Savaşı sırasındaki konumu ve önemi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The conquest of Hungary by the Ottoman Empire through the Battle of Mohács in 1526 marked the beginning of a series of events between the Ottoman Empire and Austria that would last until the end of the 18th century. Consequently, the border fortresses between the Ottoman Empire and Austria gained great importance for both states. These fortresses were sought to be maintained by both sides as much as possible in order to ensure the security of trade routes and to provide support for military operations that arose between the two parties. In 1787, the Ottoman Empire declared war on Russia in an attempt to regain the territories, particularly Crimea, which had been lost through the Treaty of Küçük Kaynarca in 1774. However, due to a secret alliance with Russia, Austria also entered into war against the Ottoman Empire. This resulted in the Ottoman Empire finding itself engaged in a two-front war until 1791 with Austria and until 1792 with Russia. This study examines the position and significance of Adakale, which was strategically located on the Danube River in the regions of Wallachia and Moldavia (Eflak and Boğdan), and controlled the river traffic and trade. Although Adakale is currently submerged underwater, its importance during the 1787-1791 Ottoman- Austrian War will be analyzed.