İntraserebroventriküler spexin infüzyonunun hipotalamus-hipofiz-testis aksı üzerine etkileri
Effects of intracerebroventricular spexin infusion on the hypothalamuspituitary-testicular axis
- Tez No: 817686
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESİBE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnfertilite, dünya genelinde yaklaşık 70 milyon insanı etkileyen önemli bir durumdur. Erkek infertilitesinin bozulmuş spermatogenez, düşük sperm sayısı, anormal sperm morfolojisi, beslenme ve endokrin bozukluklar, alkol ve sigara kullanımı gibi birçok sebebi bulunmaktadır. İnfertiliteyi etkileyen tüm bu sebeplerin erkek üreme fizyolojisinde önemli bir role sahip olan hipotalamus–hipofiz–testiküler (HHT) aksın yapısını da bozduğu ve bunun sonucunda da gonadların fizyolojik seviyede testosteron ve sperm üretememesine neden olduğu bilinmektedir. Spexin; kemirgenlerin ve insanların merkezi sinir sisteminde, karaciğerinde, gonadlarında ve böbrek gibi birçok periferik dokularında yaygın olarak eksprese edilen bir peptid hormondur. Spexin'in insülin salınımında, yağ metabolizmasında, beslenme davranışında ve üreme fonksiyonlarının düzenlenmesinde etkin bir nöromodülatör olarak rol oynadığı yapılan birçok çalışmada gösterilmiştir. Son yıllarda ise esas olarak spexin'in üremenin düzenlemesindeki rolüne odaklanılmıştır. Bu çalışmada spexin'in intraserebroventriküler (icv) infüzyonunun hipotalamusta GnRH mRNA seviyesi,serum LH, FSH ve testosteron seviyesi ve testis dokularında da histopatolojik değişiklikler üzerine olan etkileri incelenmiştir. Bu amaçla 40 adet Wistar albino sıçan kontrol, sham, Spexin 30 nmol ve Spexin 100 nmol olmak üzere dört gruba ayrıldı. Spexin 30 nmol grubundaki sıçanlara 7 gün boyuncu icv olarak 30 nmol/1 µl/saat spexin verilirken spexin 100 nmol grubundaki sıçanlara ise 100 nmol/1 µl/saat spexin verildi. Sham grubundaki sıçanlara ise 7 gün boyunca spexin çözücüsü olarak yBOS verildi. 7. günün sonunda sıçanlar dekapite edilerek kan ve doku örnekleri alındı. Elde edilen kan örnekleri serumlara ayrıldı ve LH, FSH ve testosterone hormon seviyeleri ELISA yöntemiyle belirlendi. Hipotalamus dokusunda GnRH mRNA ifade seviyesi RT-PCR yöntemiyle belirlenirken testis dokularında ise hematoksilen-eozin boyama yöntemiyle seminifer tübül çapı ve epital kalınlığı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Infertility is an important condition affecting approximately 70 million people worldwide. Male infertility has many causes such as impaired spermatogenesis, low sperm count, abnormal sperm morphology, nutrition and endocrine disorders, alcohol and smoking. It is known that all these factors affecting infertility also disrupt the structure of the hypothalamus-pituitary-testicular (HHT) axis, which has an important role in male reproductive physiology, and as a result, the gonads cannot produce testosterone and sperm at physiological level. Spexin (SPX); It is a peptide hormone widely expressed in the central nervous system, liver, gonads and many peripheral tissues of rodents and humans. It has been shown in many studies that Spexin plays a role as an effective neuromodulator in insulin secretion, fat metabolism, nutritional behavior and regulation of reproductive functions. In recent years, the focus has been mainly on the role of spexin in the regulation of reproduction. In this study, the effects of intracerebroventricular (icv) infusion of spexin on GnRH mRNA level in hypothalamus, serum LH, FSH and testosterone levels and histopathological changes in testis tissues were investigated. For this purpose, 40 Wistar albino rats were divided into four groups as control, sham, Spexin 30 nmol and Spexin 100 nmol. The rats in the spexin 30 nmol group were given 30 nmol/1 µl/hour SPX icv for 7 days, while the rats in the spexin 100 nmol group were given 100 nmol/1 µl/hour SPX. The rats in the sham group were given yBOS as spexin solvent for 7 days. At the end of the 7th day, the rats were decapitated, and blood and tissue samples were taken. Obtained blood samples were separated into sera and LH, FSH and testosterone hormone levels were determined by ELISA method. While the level of GnRH mRNA expression in hypothalamus tissue was determined by RT-PCR method, seminiferous tubule diameter and epithelial thickness were evaluated in testicular tissues by hematoxylin-eosin staining method.