Adölesan dönemdeki bireylerin fiziksel aktivite, ruh hali ve duygusal yeme durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between physical activity, mother status and emotional eating status of individuals in adolescent period
  1. Tez No: 817743
  2. Yazar: TAYFUN HELVACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE TURĞUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırmanın amacı, adölesan dönemdeki bireylerin fiziksel aktivite, ruh hâli ve duygusal yeme durumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda ortaöğretim düzeyinden adölesan dönemdeki bireyler araştırma grubunu oluşturmuştur. Verilerin toplanması için 4 ayrı form kullanılmıştır. Bunlar;“Kişisel Bilgi Formu”,“Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği-Kısa Formu”,“Duygusal Yeme Ölçeği”ve“Brunel Ruh Hâli Ölçeği”. Veri toplama araçlarıyla elde edilen veriler SPSS paket programında t-testi, ANOVA ve korelasyon analizleri ile sınanmıştır. Anlamlılık düzeyi ise "p
Özet (Çeviri)
Purpose of the research, the aim of this study is to examine the relationship between physical activity, mood and emotional eating status of individuals in adolescence. In line with this purpose, individuals from the secondary education level in the adolescent period formed the research group. Four different forms were used to collect data. These;“Personal Information Form”,“International Physical Activity Scale-Short Form”,“Emotional Eating Scale”and“Brunel Mood Scale”. The data obtained with the data collection tools were tested with t-test, ANOVA and correlation analyzes in the SPSS package program. The significance level was taken into account as "p