Balıkesir ve çevresinde ziyaret yerleri
Places to visit in Balıkesir
  1. Tez No: 817831
  2. Yazar: DERYA YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALİ ÇANAKÇI, PROF. DR. MEHMET BAYYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Balıkesir şehrinin tarihi ve kültürel mirasını incelediğimizde, bunun önemli bir kısmının türbe, yatır gibi ziyaret yerlerinden oluştuğu görülmektedir. Yapılan bu çalışmada, Balıkesir il merkezini oluşturan Karesi ve Altıeylül ilçelerinde bulunan ziyaret yerlerinin envanteri çıkarılarak, morfolojik ve tipolojik olarak incelenmiştir. Balıkesir şehrinin merkezinde yer alan bu ziyaret yerlerinin nokta konumları, tarihi, halkın bu manevi şahsiyetler ile ilgili inanışları, pratikleri ve ziyaret fenomeni konusu incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın konusunun seçilmesindeki temel amaç, bu şehrin kültürel mirasına katkıda bulunarak, Balıkesir şehrine akademik bir çalışma kazandırmaktır. Çalışma, beş kısımdan oluşmakta olup ilk bölüm olan giriş kısmında araştırmanın problemi/konusu, amacı, önemi, varsayımları, sınırlılıkları ve araştırmanın konusu ile ilgili tanımlar açıklanmıştır. İkinci kısımda, Kuramsal Çerçeve bölümünde, Balıkesir'in tarihi ve coğrafi konumu, ziyaret fenomeni ve Balıkesir'in dini yaşantısı hakkında genel bilgiler verilerek, araştırma ile ilgili literatür çalışmalarına da genel olarak değinilmiştir. Üçüncü kısımda, araştırmamızın modeli, evreni, örneklemi, veri toplama araç ve teknikler, verileri toplama süreci ve analiz hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü kısımda, Balıkesir ve çevresinde bulunan ziyaret yerlerinin coğrafi dağılışı ve bunların konumları, fotoğrafları, ulaşılan tarihi bilgileri, ziyaret yerlerinde anlatılan kerametler ve menkıbevi hikâyeler, ziyaret fenomeni, morfolojik ve tipolojik olarak değerlendirilerek incelenmeye çalışılmıştır. Son kısımda ise çalışma ile ilgili genel değerlendirme ve önerilere yer verilmiştir. Balıkesir il merkezinde bulunan otuz sekiz dini ziyaret yeri inceleme çalışmasında, ilk olarak kaynak taraması yapılmıştır. Daha sonra sahaya gidilerek, yerinde gözlem ve görüşme gibi tekniklerle elde ettiğimiz veriler, nesnel bir tutumla yazılarak, sosyolojik olarak yorumlanmaya çalışılmıştır. Çalışmada, ziyaret fenomeninin günümüzdeki uygulama ve dinamikleri, objektif bir tavır ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
When we examine the historical and cultural heritage of the city of Balıkesir, an important part of it is tombs, tombs, etc. appear to be places to visit. In this study, an inventory of the visiting places in Karesi and Altıeylül districts, which constitute the provincial center of Balıkesir, has been examined. The history, location, stories of these places of visit, which are the cultural heritage of the city of Balıkesir, the beliefs and practices of the people about these spiritual figures, and the phenomenon of visitation have been tried to be examined. The study consists of five parts. In the second part, in the Theoretical Framework section, general information about the historical and geographical location of Balıkesir, the phenomenon of visits and the religious life of Balıkesir are given, and the literature studies related to the research are also mentioned in general. In the third part, information is given about the model, universe, sample, tools and techniques of our research, data collection process, and analysis. In the fourth part, the geographical distribution of the places of visit in and around Balıkesir and their locations, photographs, historical information, miracles and epic stories told in the places of visit, the phenomenon of visitation, were evaluated morphologically and typologically. In the last part, general evaluations and suggestions about the study are given. In the study of examining thirty-eight religious places in Balıkesir city center, firstly, a literature review was made. Then, by going to the field, the data we obtained through on-site observation and interview techniques were written with an objective attitude and tried to be interpreted sociologically. One of the main purposes in choosing the subject of our study is to contribute to the cultural heritage of this city and to bring an academic study to the city of Balıkesir. Although deficiencies are likely in the study, the current practice and dynamics of the visiting phenomenon have been evaluated with an objective attitude.