Musiki eserlerinden iktibas serbestisi
Freedom of quotation in musical works
  1. Tez No: 818218
  2. Yazar: EKİN GÖKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZRA ARKAN SERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tezin konusunu musiki eserlerinden iktibas serbestisi oluşturmaktadır. İlk önce musikinin tarihsel gelişimi kısaca açıklanmaya çalışılmıştır. Daha sonra FSEK anlamında eser olmanın şartlarına ve her bir eser kategorisine yer verilmiştir. Eser sahipliği kavramı ve eser sahibinin hakları üzerinde durulmuştur. İlk önce iktibasın tüm eser kategorileri açısından ortak koşullarına yer verilmiştir. Daha sonra çalışmamızın asıl konusunu oluşturan musiki eserlerinden iktibas serbestisi ile ilgili koşullara yer verilmiştir. İktibas ile yakın olan intihal ve esinlenme kavramları açıklanmaya çalışılmıştır. Musiki eserlerinde iktibas, intihal ve esinlenmenin nasıl gerçekleşebileceği açıklanmaya çalışılmıştır. Bu hususta çeşitli karar incelemelerine yer verilmiştir. Son olarak, intihal ve iktibas serbestisinin sınırlarının aşılması sonucu doğacak hukuki ve cezai sonuçlar açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is freedom of quotation in musical works. First of all, the historical development of music was tried to be explained briefly. Then, the conditions of being a work in the sense of FSEK and each category of work are included. The concept of authorship and the rights of the author are emphasized. First of all, the common conditions of the quotation in terms of all work categories are given. Then, the conditions related to the freedom of quoting from the musical works that constitute the main subject of our study are included. The concepts of plagiarism and inspiration, which are close to citation, have been tried to be explained. It has been tried to be explained how citation, plagiarism and inspiration can be realized in musical works. Various judicial decisions have been analyzed in this regard. Finally, the legal and criminal consequences that will arise as a result of plagiarism and exceeding the limits of freedom of quotation are tried to be explained.