Hankendi Ovasında (Elazığ) tarımsal faaliyetler, sorunlar ve çözüm
Agricultural activities, problem and solution suggestions in Hankendi Plain (Elazığ)
- Tez No: 818271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER SİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ülkemizdeki ovalar, insanların barınma ve beslenme ihtiyaçlarını karşıladığı önemli yerleşim alanlarıdır. Ayrıca bu ovalar, verimli tarım topraklarına sahip doğal kaynaklar olarak da hizmet verir ve tarımsal faaliyetlerin sürdürüldüğü alanlardır. Hankendi Ovası, Murat Nehri havzasında yer alır. Hankendi Ovası, tarımsal üretim için önemli bir bölgedir ve çeşitli bitkisel ürünlerin yetiştirildiği bir arazi olarak kullanılmaktadır. Ova, tarım faaliyetleri için uygun iklim koşullarına sahip olması ve yer altı su kaynaklarına varlığı nedeniyle tarımsal üretim için ideal bir konumdadır. Bu bölgede tahıl üretimi (buğday, arpa, mısır), sebze ve meyve yetiştiriciliği, bağcılık gibi çeşitli tarım faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Araştırma sahası, bitkisel üretim sürecinin devam ettiği tarımsal üretim alanıdır ve doğal ortam potansiyeli açısından tarıma elverişlidir. Ancak, bu süreçte doğal ve beşeri kaynaklardan kaynaklanan bazı sorunlar da ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, Elazığ Hankendi Ovasındaki tarımsal faaliyetler, sorunlar ve çözüm önerilerini ele almaktadır. Araştırma, tarımsal faaliyetlerin gerçekleştirilmesinde etkili olan doğal, beşeri ve ekonomik faktörleri bütünsel olarak değerlendirmektedir. Doğal ortamın koşullarıyla tarımsal faaliyetler arasındaki ilişki analiz edilmekte ve insan faktörü, tarımsal faaliyetlerin nüfus ve yerleşme üzerindeki etkileri doğrultusunda ele alınmaktadır. Hankendi Ovasının genel arazi kullanım durumu ve tarımsal faaliyetlerin yeri ve önemi detaylı bir şekilde ortaya konulmaktadır. Tarımsal faaliyetler ve bu faaliyetlere dair sorunlar ve çözüm önerileri ayrıntılı bir şekilde ele alınmaktadır. Tarımsal faaliyetlerin sahanın neredeyse tamamında sürdürüldüğü gözlenmektedir. Hankendi Ovasının tarımsal faaliyetlerde yaşanan sorunlar arasında su kaynaklarının verimli kullanılmaması, sulama sistemlerinin modernize olmaması, nüfusun şehir merkezine göç etmesi, çevre kirliliği, tarım arazilerinin parçalaması, tarım arazilerinin amaç dışı kullanımı, sermaye yetersizliği, bilinçsiz zirai ilaç ve gübre kullanımı, çiftçiye yeterli devlet desteğin sağlanamaması, pazarlama ve fiyatların istikrarsızlığı, tarım kooperatiflerinin yetersizliği ve işlevsizliği, yanlış ürün kullanımı, tarımsal kesimde makineleşme ve teknoloji kullanımı gibi konular yer almaktadır. Bununla birlikte, Hankendi Ovasının tarımsal potansiyelinin korunması ve sürdürülebilir tarım uygulamalarının yapılabilmesi için çeşitli önlemler alınmalıdır. Su kaynaklarının etkin bir şekilde yönetilmesi, sulama tekniklerinin iyileştirilmesi, organik tarımın teşvik edilmesi ve tarımsal üretimde modern teknolojilerin kullanımı gibi adımlar, ovanın tarımsal faaliyetlerin sürdürülebilirliği açısından önemlidir. Hankendi Ovasının tarımsal potansiyelini korumak, çevresel sürdürülebilirliği sağlamak ve tarımsal üretimde verimliliği artırmak için yerel yönetimler, çiftçiler ve ilgili paydaşlar arasında işbirliği ve bilinçlendirme faaliyetleri önemlidir. Hankendi Ovasında verimli tarım arazileri imara açılmıştır. Verimli tarım arazilerinin bulunduğu alanlara imar verilmemelidir. Hankendi Ovasında sulama imkânlarının yetersiz olduğu alanlarda kuru tarım yapılmalıdır. Su kaynaklarının geçtiği alanlarda ise sulamalı tarım yapılmalıdır. Bu şekilde Hankendi Ovası, tarımsal üretimin sürdürülebilirliği açısından önemli bir rol oynayabilir ve bölge ekonomisine katkı sağlayabilir. Bu açıdan bu çalışmada, bu sorunlar ele alınmakta ve çözüm önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Plains in our country are important residential areas where people meet their shelter and nutrition needs. In addition, these plains serve as natural resources with fertile agricultural lands and are areas where agricultural activities are carried out. The Khankendi Plain is located in the Murat River basin. The Khankendi Plain is an important region for agricultural production and is used as a land where various crops are grown. The plain is in an ideal location for agricultural production due to its suitable climatic conditions for agricultural activities and the presence of underground water resources. Various agricultural activities such as grain production (wheat, barley, corn), vegetable and fruit cultivation, viticulture are carried out in this region. The research area is the agricultural production area where the plant production process continues and is suitable for agriculture in terms of natural environment potential. However, some problems arise from natural and human resources in this process. This study deals with agricultural activities, problems and solutions in Elazig Hankendi Plain. The research holistically evaluates the natural, human and economic factors that are effective in the realization of agricultural activities. The relationship between the conditions of the natural environment and agricultural activities is analyzed and the human factor is discussed in line with the effects of agricultural activities on population and settlement. The general land use situation of the Khankendi Plain and the place and importance of agricultural activities are presented in detail. Agricultural activities and their problems and solutions are discussed in detail. It is observed that agricultural activities are carried out in almost all of the field. Among the problems experienced in agricultural activities of the Khankendi Plain are the inefficient use of water resources, the lack of modernization of irrigation systems, the migration of the population to the city center, environmental pollution, fragmentation of agricultural lands, misuse of agricultural lands, insufficient capital, unconscious use of pesticides and fertilizers, insufficient government support to farmers. There are issues such as the instability of marketing and prices, the inadequacy and dysfunction of agricultural cooperatives, the use of wrong products, the use of mechanization and technology in the agricultural sector. However, various measures should be taken to protect the agricultural potential of the Khankendi Plain and to implement sustainable agricultural practices. Steps such as effective management of water resources, improvement of irrigation techniques, promotion of organic agriculture and the use of modern technologies in agricultural production are important for the sustainability of agricultural activities in the plain. Cooperation and awareness-raising activities between local governments, farmers and relevant stakeholders are important in order to preserve the agricultural potential of the Khankendi Plain, to ensure environmental sustainability and to increase efficiency in agricultural production. Fertile agricultural lands were opened for development in the Khankendi Plain. Zoning should not be given to areas with fertile agricultural lands. Dry farming should be done in the areas where irrigation facilities are insufficient in the Khankendi Plain. Irrigated agriculture should be done in areas where water resources pass. In this way, the Khankendi Plain can play an important role in the sustainability of agricultural production and contribute to the regional economy. In this respect, in this study, these problems are discussed and solutions are offered.