Gestasyonel diyabetli idrar yolları enfeksiyonu olan kadınlardan izole edilen Escherıchıa colı'lerde virülans faktörü genlerinin saptanması
Determination of virulance factor genes in Escherichia coliisolated from women with gestational diabetes and urinarytract infection
- Tez No: 818506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KUZUKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Dünya çapında en sık görülen enfeksiyonlardan biri idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Erkeklere göre kadınlarda daha sık görülen bu enfeksiyonlar özellikle gestasyonel diyabeti olan hastalarda ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bu enfeksiyonlardan en sık izole edilen bakteri ise E. coli'dir. Diyabetli hastalarda E. coli virulans faktörü genlerinin saptanmasının amaçlandığı bu araştırmada idrar örnekleri Irak'taki hastanelerden toplanmıştır. Toplam 100 örnek alınan hastalar yaş, kan gurubu, idrar analizi sonuçlarına göre alt gruplara ayrılmıştır. Hastalığın özellikle 30-40 yaş arası gestasyonel diyabetli kadınlarda daha sık görüldüğü, diyabet ile E. coli'nin etken olduğu enfeksiyonlar arasında bir korelasyon olduğu, diyabet tedavisi görmenin ise idrar yolları insidansını azalttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most common infections worldwide is urinary tract infections. These infections, which are more common in women than men, cause serious health problems, especially in patients with gestational diabetes. The most frequently isolated bacteria from these infections is E. coli. In this study, which aimed to detect E. coli virulence factor genes in patients with diabetes, urine samples were collected from hospitals in Iraq. A total of 100 samples were taken and patients were divided into subgroups according to age, blood group, and urine analysis results. It has been determined that the disease is more common in women with gestational diabetes, especially between the ages of 30-40, there is a correlation between diabetes and infections caused by E. coli, and diabetes treatment reduces the incidence of urinary tract..