Yenidoğanlarda antibiyotik toksisitesinin yakın kızılötesi spektroskopi ile değerlendirilmesi
Evaluation of antibiotic toxicity by near infrared spectroscopy in neonates
- Tez No: 818867
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT SELDA BAYRAKCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
GİRİŞ: Yenidoğan dönemi, postnatal adaptasyon sürecinin gerçekleştiği, immün sistemin tam olarak matür olmadığı bir evredir. Enfeksiyonlar ve sepsis yenidoğan yoğum bakım ünitesi (YDYBÜ) yatışlarının en önemli nedenlerinin başında gelmektedir. Renal yakın kızılötesi spektroskopi (NIRS), geleceğin potansiyel ölçüm yöntemlerinden biridir ve böbreğin oksijenizasyon durumuyla ilgili önemli bilgiler sunabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, yakın kızılötesi spektroskopisi (NIRS), kullanarak yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde vankomisin gibi sık kullanılan bir antibiyotiğin renal oksidatif stres etkisini araştırmaktır. GEREÇ ve YÖNTEM: YDYBÜ'de yatmakta olan hastalardan geç neonatal sepsis tanısı ile vankomisin tedavisi başlanma kararı alınan 28 bebek çalışmaya dahil edildi. Hastalara ait NIRS (INVOS™ 5100C Cerebral/Somatic Oximeter) verileri, vankomisin tedavisinin 0, 3 ve 7. günlerinde toplandı. Hastaların prenatal, natal ve maternal özellikleri kaydedildi. Hastaların 7 günlük takibi boyunca; antibiyotik kombinasyon ve dozları, günlük tartı, tansiyon ve aldığı-çıkardığı takipleri ile mekanik ventilasyon ihtiyaçlarına ait veriler ve CRP, IL-6, serum vankomisin düzeyi, sistatin-C gibi kan parametreleri elde edildi. SONUÇ: Çalışmamızda, geç neonatal sepsis nedeniyle antibiyotik tedavisi alan yenidoğanlarda, 0-7. günler arasında renal oksijenizasyonunun istatistiksel olarak anlamlı şekilde azaldığı gözlenmiştir. Bu durum, nefrotoksik ilaçlar tarafından oluşturulan oksidatif stresle ilişkili olabilir. Özellikle anemi, renal oksijenizasyonu belirgin şekilde etkilemiştir. Vankomisin düzeyinin yüksek olması ile renal toksisite arasındaki ilişki bilinmesine rağmen, rSO2 düşüşü ile vankomisin düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Oksijenizasyonun belirlenmesi çok değişkenli bir süreçtir, bu süreci etkileyen birçok faktör mevcuttur. Bu sonuçların klinik kullanımı için çok daha geniş hasta sayılı çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The neonatal period is when the postnatal adaptation occurs, and the immune system is not fully mature. Infections and sepsis are among the most important reasons for neonatal intensive care unit (NICU) admissions. Renal near-infrared spectroscopy (NIRS) is considered one of the potential measurement methods of the future, and it is believed to provide important information about renal oxygenation status. This study aims to investigate the renal oxidative stress effect of a commonly used antibiotic such as vancomycin in neonatal intensive care units using near-infrared spectroscopy (NIRS). MATERIALS AND METHODS: A total of 28 infants diagnosed with late neonatal sepsis and initiated on vancomycin treatment were included in the study from the NICU. NIRS (INVOS™ 5100C Cerebral/Somatic Oximeter) data of the patients were collected on days 0, 3, and 7 of vancomycin treatment. Prenatal, natal, and maternal characteristics of the patients were recorded. Throughout the 7-day follow-up period, data on antibiotic combinations and doses, daily weight measurements, blood pressure, intake-output records, mechanical ventilation requirements, and blood parameters such as CRP, IL-6, serum vancomycin level, and cystatin-C were obtained. RESULTS: In our study, it was observed that there was a statistically significant decrease in renal oxygenation between days 0-7 in neonates treated with antibiotics due to late neonatal sepsis. This phenomenon could be associated with oxidative stress caused by nephrotoxic drugs. Particularly, anemia significantly affected renal oxygenation. Despite the relationship between high vancomycin levels and renal toxicity, no statistically significant correlation was found between rSO2 decrease and vancomycin level. Determining oxygenation is a complex and multifactorial process with numerous variables involved. The clinical application of these findings necessitates much larger studies with a higher number of patients.