Karpal Tünel sendromu olan gebelerde el bileği splinti ve elastik splint kullanımının ödem,ağrı,kavrama kuvveti ve üst ekstremite fonksiyonelliği üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of wrist splint and elastic splint usage on edema,pain,grip strength,and upper extremity functionally in pregnant women with Carpal Tunnel syndrome
- Tez No: 818952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜMHAN TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protez Ortez Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Karpal tünel sendromu (KTS), gebelikte sık görülen bir kas-iskelet sistemi sorunudur. Bu tezin amacı, KTS olan gebelerde volar destekli el bileği splinti ve elastik splint kullanımının ödem, ağrı, kavrama kuvveti ve üst ekstremite fonksiyonelliği üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışma Diyarbakır ilinde Ocak 2022 ile Nisan 2023 tarihleri arasında yürütüldü. Çalışmaya doktor tarafından KTS tanısı konulan gebeliğinin son trimesterindeki 41 gebe dahil edildi. Araştırmada Jamar el dinamometresi ile kavrama kuvveti, Q-DASH ve Boston Karpal Tünel Sendromu Anketleriyle fonksiyonellik, Vizüel Analog Skalası ile ağrı ve su taşırma yöntemi ile ödem değerlendirmesi yapıldı. Katılımcıların yaş ortalaması 31.71±5.78 yıl, beden kitle indeksi 28.85±3.63 kg/m2, ağrı süresi 2.24±0.79 ay ve VAS'a göre ağrı şiddeti 6.63±1.69 olarak belirlendi. Araştırma sonucunda, her iki grupta tedavi sonrasında ağrıda önemli ölçüde azalma (p=0.001), fonksiyonellik değerlerinde artış (p=0.001), kavrama gücünde belirgin bir artış (p=0.001) ve ödemde azalma (p=0.001) görüldü. Bununla birlikte, gruplar arasında tedavi sonrası ağrı, fonksiyonellik ve kavrama gücü değerlerinde anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0.005). Sonuç olarak, volar destekli el bileği splinti ve elastik splintin etkilerinin karşılaştırıldığı bu araştırmada, KTS olan gebeler için her iki tedavi yöntemi de ağrıyı ve ödemi azaltmış, kavrama kuvvetini ve üst ekstremite işlevselliğini artırmıştır. Bireysel ihtiyaçlar, özellikler ve yaşam koşulları dikkate alınarak her iki splint de gebelerde KTS durumunda önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Carpal tunnel syndrome CTS is a common musculoskeletal problem in pregnancy. The aim of this thesis is to compare the effects of volar-assisted wrist splint and elastic splint use on edema, pain, grip strength and upper extremity functionality in pregnant women with CTS. The study was carried out in Diyarbakır province between 2022 January and 2023 April. Forty-one pregnant in the last trimester of pregnancy who were diagnosed with CTS by the physician were included in the study. The Grip strength with Jamar hand dynamometer, functionality with Q-DASH and Boston Carpal Tunnel Syndrome Questionnaires, pain and water overflow method with Visual Analog Scale and edema consideration were evaluated in the study. The mean age of the participants was 31.71±5.78 years, body mass index was 28.85±3.63 kg/m2, duration of pain was 2.24±0.79 months, and pain intensity was 6.63±1.69 according to VAS. As a result of the study, significant reduction in pain (p=0.001), increase in functionality values (p=0.001), significant increase in grip strength (p=0.001) and decrease in edema (p=0.001) were observed in both groups after the treatment. However, there was no significant difference in pain, functionality and grip strength values between the groups after the treatment (p>0.005). In conclusion, in this study comparing the effects of volar-assisted wrist splint and elastic splint, both treatment methods for pregnant women with CTS decreased pain and edema, increased grip strength and upper extremity functionality. Considering individual needs, characteristics and living conditions, both splints can be recommended in pregnant women in case of CTS.