Comparison of immunological, biochemical, hematological and molecular parameters according to age and gender in Covid 19 patients
Covıd 19 hastalarında immünolojik, biyokimyasal, hematolojik ve moleküler parametrelerin yaş ve cinsiyete göre karşılaştırılması
  1. Tez No: 818991
  2. Yazar: HASAN JAWAD KADHIM AL RAHAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA CAN KARAHAN, DOÇ. DR. AMRAN MEZHER LAWAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Koronavirüs-19 viral enfeksiyonu, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2020'nin ilk aylarında ilan edildiği üzere coğrafi olarak hızla yayılarak küresel bir pandemi haline gelmiştir. Yaygın olarak COVID-19 olarak bilinen koronavirüs hastalığı 2'nin (SARSCoV-2) neden olduğu solunum yolu enfeksiyonları, ciddi akut solunum yolu semptomlarına yol açabilmektedir. Bu çalışma, güney Irak'ta bulunan Dhi Qar İli'ndeki solunum yolu enfeksiyonu olan hastalarda COVID-19 virüsünü tespit etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, yaşları 14 ila 79 arasında değişen, 58'i erkek ve 42'si kadın olmak üzere COVID-19 hastalarından toplanan 100 numuneyi içermektedir. Numuneler Aralık 2021 - Haziran 2022 döneminde Al-Hussein Eğitim Hastanesinde bir araya getirilmiştir. Değişkenler, IL-6 ve TNF için ELISA tekniği kullanılarak analiz edilmiş; tam otomatik bir coulter cihazı kullanılarak tam kan sayımı (Hemogram testi) yapılmış ve diğer değişkenler Cobas kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca, moleküler çalışma S ve N adlı iki geni içermekte olup pozitif örnekler için hem gerçek zamanlı PCR hem de geleneksel PCR ve dizi analizi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The coronavirus-19 viral infection has rapidly spread geographically and has become a global pandemic, as declared by the World Health Organization in the first months of 2020. Respiratory infections caused by coronavirus disease 2 (SARS-CoV-2), commonly known as COVID-19, can lead to severe acute respiratory symptoms. The current study aims to detect the COVID-19 virus in patients with respiratory infections in Dhi Qar Province, southern Iraq. The study involved 100 samples collected from patients with COVID-19, of which 58 were male and 42 female; their ages ranged from 14 to 79 years. The samples were collected from the period December 2021 to June 2022 at Al-Hussein Teaching Hospital. The parameters were analyzed using the ELISA technique for IL-6 and TNF; a full automated coulter was used for a complete blood count; and other parameters were analyzed using Cobas. Also, the molecular study involved two genes, S and N, and analysis by both real-time PCR and conventional PCR and sequencing analysis was used for positive samples.