5-fluorourasile bağlı arteryel vazokonstriksiyon etyolojisinde angiotensin ıı'nin rolü
The role of angiotensin ii in the etiology of 5-fluorouracil-induced arterial vasoconstriction
  1. Tez No: 819006
  2. Yazar: AKIN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: UZMAN MESUT ŞEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Gastrointestinal sistem kanserleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sık gözlenen kanserlerdendir. Bu grup kanserler içerisinde özellikle mide ve kolon kanserleri sık olarak gözlendikleri bilinmektedir. Gastrointestinal kanser kemoterapisinde oldukça sık kullanımı olan Fluoropirimidinlerden 5-Fluorouracil (5-FU) öncelikle gastrointestinal maliniteler (özofageal, gastrik, pankreatik, kolorektal, anal ve hepatoselüler kanserler) olmak üzere; meme, baş- boyun ve ovaryen karsinomalar gibi birçok solid tümörün tedavisinde seçkin kemoteropatik ajandır. 5-FU etkisini tümör metabolizmasındaki primidin sentezi üzerinden gerçekleştirir. 5 – FU'in önemli yan etkilerinden birisi olan kardiyak toksisitesi; göğüs ağrısı, kardiak enzimlerin yükselmesi, myokardial iskemiyle uyumlu elektrokardiografik değişiklikler şeklinde olup, bazı hastalarda koroner anjiografide hiçbir anomalinin bulunmaması, olası mekanizmanın vazospazm olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca gene bir primidin analoğu olan capesitabine'nin kardiotoksisitesinin 5-FU üzerinden olduğuda düşünülmektedir. Yaptığımız literatür taramalarında; 5-FU kardiak toksisitesinin vazokonstriksiyona bağlı olabileceği düşünülmüş, kuvvetli bir vazokontrüktör ajan olduğu bilinen Angiotensin II'nin bu vazokonstriksiyonun ile bağlantısının araştırılmadığını gözlemledik. Çalışmamızda FU/FA REJİMİ ( mayo rejimi ) planlanan gastrointestinal kanserlerde; ilk infüzyonel kemoterapi esnasında seçilmiş hasta grubunda muhtemel kardiotoksisiteyi gözlemlemeyi, kardiotoksisite gözlenen hastalarda brakial arter çapları ile angiotensin II düzeylerini korelasyonunu araştırmayı amaçladık. Vazokonstriksiyonun Angiotensin II'e bağlı olduğunu tespit edilebilirse 5-FU kardiak toksitesitesinin angiotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri ile engellenebileceğini düşündük. Çalışmamızın sonuçlarında 5-FU alan grupta brakial arter çaplarının daraldığını gözlemledik. Bu sonuç litaratür ile uyumlu olarak vazokonstriksiyon teorisini destekliyordu. Fakat vazokonstriksiyonun gözlemlendiği hasta grubunda angiotensin II'nin artmadığını gördük. Böylece kardiotoksisitenin vazokonstriksiyona sekonder olabileceğini, fakat bunun angiotensin II'den bağımsız olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Gastrointestinal system cancers are among the most common cancers in our country as well as all over the world. It is known that stomach and colon cancers are especially common among this group of cancers. 5-Fluorouracil (5-FU), one of the Fluoropyrimidines that is frequently used in gastrointestinal cancer chemotherapy, is primarily used for gastrointestinal malignancies (esophageal, gastric, pancreatic, colorectal, anal and hepatocellular cancers); It is the outstanding chemotherapeutic agent in the treatment of many solid tumors such as breast, head and neck and ovarian carcinomas. 5-FU exerts its effect through pyrimidine synthesis in tumor metabolism. 5 – Cardiac toxicity, one of the important side effects of FU; It is in the form of chest pain, elevation of cardiac enzymes, and electrocardiographic changes compatible with myocardial ischemia, and the fact that no abnormalities are found on coronary angiography in some patients suggests that the possible mechanism may be vasospasm. It is also thought that the cardiotoxicity of capecitabine, which is also a pyrimidine analogue, is due to 5-FU. In our literature review; It was thought that 5-FU cardiac toxicity may be due to vasoconstriction, and we observed that Angiotensin II, which is known to be a strong vasoconstrictor agent, was not investigated for its connection with this vasoconstriction. In our study, FU/FA REGIME (mayo regimen) was planned in gastrointestinal cancers; We aimed to observe possible cardiotoxicity in a selected patient group during the first infusional chemotherapy and to investigate the correlation between brachial artery diameters and angiotensin II levels in patients with cardiotoxicity. We thought that if it could be determined that vasoconstriction was due to Angiotensin II, 5-FU cardiac toxicity could be prevented with angiotensin converting enzyme inhibitors. In the results of our study, we observed that brachial artery diameters narrowed in the group receiving 5-FU. This result supported the vasoconstriction theory, consistent with the literature. However, we saw that angiotensin II did not increase in the patient group where vasoconstriction was observed. Thus, we think that cardiotoxicity may be secondary to vasoconstriction, but this is independent of angiotensin II.