Postpartum kanama riski yüksek gebelerin sezaryen ameliyatında transamin'in etkisi
The effect of tranexamic acid in cesarean section surgery of pregnant women with high risk of postpartum hemorrhage
- Tez No: 819162
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI METE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Postpartum kanama sezaryen ameliyatlarında yaşamı tehdit eden bir komplikasyon olmaya devam etmektedir. Traneksamik asit kullanımı postpartum kanama tedavisinde rutin olarak önerilmekle birlikte profilaktik kullanımına dair net bir kanıt yoktur. Bu çalışmada postpartum kanama açısından riskli olan hastalarda transaminin tahmini kan kaybı, postpartum kanama insidansı ve transfüzyon ihtiyacına olan etkisini gözlemlemeyi hedefledik. Etik Kurul onayı ve hasta onamı alındıktan sonra elektif sezaryen planlanmış olan 20-41 yaş arasında ve ASA II fiziksel durumundaki postpartum kanama riski yüksek (çoğul gebelik, geçirilmiş sezaryen öyküsü, gebeliğe bağlı hipertansiyon, makrozomi, PPK öyküsü, doğum sırasında sezaryen, anemi, plasenta previa, plasenta invazyon anomalileri) 83 hasta dahil edildi. Hem genel anestezi hem de spinal anestezideki traneksamik asit etkisini incelemek için kontrollerle birlikte dört grup oluşturuldu. Çalışma gruplarına kord klemplendikten sonra intravenöz 1 gram traneksamik asit uygulandı ve tahmini kan kaybı bir formül ile hesaplandı. Ayrıca hastanın transfüzyon ihtiyacı, postpartum kanama insidansı, hemoglobin ve hemotokrit değişiklikleri, traneksamik asit yan etkileri ve uterotonik kullanımı kaydedildi. Çalışmamızda tahmini kan kaybı traneksamik asit gruplarından Grup 1'de 511 ml, Grup 3'te 579 ml; kontrol gruplarından Grup 2'de 590 ml, Grup 4'te 617 ml olarak hesaplandı. Tahmini kan kaybı, kan transfüzyon ihtiyacı ve postpartum kanama insidansı bakımından gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). İkincil sonuçlar incelendiğinde; postoperatif hemoglobin-hematokrit değişiklikleri, yan etkiler ve uterotonik kullanımı açısından gruplar arasında fark saptanmadı (p>0,05). Traneksamik asit uygulanan hastaların hiçbirinde tromboembolik olay izlenmedi. Sonuç olarak; profilaktik traneksamik asit kullanımının hem genel anestezi hem de spinal altındaki sezaryen operasyonlarında kan kaybı ve kan tranfüzyonunda etkili olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Postpartum hemorrhage continues to be a life-threatening complication in cesarean deliveries. Although the use of tranexamic acid is routinely recommended for the treatment of postpartum hemorrhage, there is no clear evidence for its prophylactic use. In this study, we aimed to observe the estimated blood loss, incidence of postpartum hemorrhage, and transfusion requirements of patients at high risk for postpartum hemorrhage who underwent elective cesarean section, focusing on the effect of tranexamic acid. After obtaining ethical approval and patient consent, a total of 83 patients between the ages of 20 and 41 years old with high risk of postpartum hemorrhage (multiple pregnancies, previous history of cesarean section, pregnancy-induced hypertension, macrosomia, history of postpartum hemorrhage, cesarean section during delivery, anemia, placenta previa, placental invasion anomalies) and ASA II physical status were included in the study. Four groups with controls were formed to examine the effect of tranexamic acid in both general anesthesia and spinal anesthesia. In the study groups, 1 gram of tranexamic acid was administered intravenously after clamping the cord, and estimated blood loss was calculated using a formula. Additionally, the patient's transfusion requirements, the incidence of postpartum hemorrhage, changes in hemoglobin and hematocrit levels, side effects of tranexamic acid and use of uterotonics were noted. In our study, the estimated blood loss was calculated as 511 ml in Group 1 and 579 ml in Group 3 from the tranexamic acid groups, and 590 ml in Group 2 and 617 ml in Group 4 from the control groups. There were no significant differences among the groups in terms of estimated blood loss, transfusion requirements, and incidence of postpartum hemorrhage (p>0,05). When secondary outcomes were examined, there were no differences among the groups in terms of postoperative changes in hemoglobin and hematocrit levels, side effects and use of uterotonics (p>0,05). No thromboembolic events were observed in any of the patients who received tranexamic acid. In conclusion, it was determined that the prophylactic use of tranexamic acid was not effective in reducing blood loss and transfusion requirements in both general anesthesia and spinal anesthesia during cesarean operations