Coverage and representation of queerness in the media: A comparative study between Arab and İtalian communities using 'perfect stranger' movie
Medyada eşcinselliğin kapsamı ve temsili: 'Perfect stranger' filmi kullanılarak Arap ve İtalyan toplulukları arasında karşılaştırmalı bir araştırma
  1. Tez No: 819340
  2. Yazar: RANA SAYED DARRA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NILAY ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Son dönemde queer kimliklere dair tartışma ve tartışmalar ciddi bir ivme kazandı. Akademisyenler giderek dikkatlerini medyadaki cinsel temsillerle ilgili alana yöneltiyor ve bu alana ilginin arttığını gösteriyor. Bununla birlikte, sosyal medya bağlamında cinsel temsiller alanını inceleyen sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu tez, Facebook platformuna özel olarak odaklanarak bireylerin sosyal medyadaki eşcinsellik temsillerini incelemeyi amaçlamaktadır. Daha spesifik olarak, çalışma Arap ve İtalyan izleyicilerin“Perfect Stranger”filmine yönelik tepkilerini inceliyor. Söylem analizi de dahil olmak üzere hem niceliksel hem de niteliksel analizlerin kullanıldığı bu çalışma ilgi çekici içgörüleri ortaya çıkarıyor. İtalyan seyirciler arasındaki olumlu etkileşimlerin yaygınlığı, filmin tematik içeriğini coşkuyla benimsediklerinin altını çiziyor. Anlatı, onların kültürel değerleri ve inançlarıyla kusursuz bir şekilde örtüşüyor ve kendi bağlamlarında geniş çapta kabul görüyor. Buna karşılık, Arapça uyarlama, Arap toplumunda kökleşmiş muhafazakar değerlerle uyumsuzluğu vurgulayan önemli sayıda inkarla dirençle karşılaşıyor. Bu bulgular, kültürel bağlamın medya temsillerinin algılanması üzerindeki müthiş etkisinin altını çizerek, izleyicinin algısını belirlemedeki önemli rolünü ortaya koyuyor. Dahası, eleştirel söylem analizi, İtalyan izleyicinin ezici çoğunlukla olumlu tepkisinin, filme yönelik oybirliğiyle alınan takdiri yansıttığını gösteriyor. Bu tepki, cinsiyetin sinematik temsiliyle kusursuz bir uyumun olduğunu ve uyumlu bir rezonans yarattığını gösteriyordu. Bunun tersine, Arap izleyiciler belirgin bir reddedilme ve anlaşmazlık duygusu sergilediler. Bu farklılık, filmin muhafazakar Arap toplumuna özgü değer ve ilkelerle uyumsuzluğuna bağlanabilir. Bu gözlem, medya içeriğine yönelik farklı yorumları ve tepkileri şekillendirmede kültürel normların oynadığı önemli rolü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Recently, discussions and debates surrounding queer identities have gained significant momentum. Scholars are increasingly directing their attention to the area that concerns sexual representations in media, demonstrating a growing interest in this area. Nevertheless, a limited number of studies have delved into the realm of sexual representations within the context of social media. This dissertation aims to examine representations of individuals' queerness in social media, with a specific focus on the platform of Facebook. More specifically, the study examines the reactions of Arab versus Italian audiences toward the movie“Perfect Stranger”. By employing both quantitative and qualitative analyses, including discourse analysis, this study reveals intriguing insights. The prevalence of positive interactions among the Italian audience vividly underscores their enthusiastic embrace of the film's thematic content. The narrative seamlessly resonates with their cultural values and convictions, leading to broad acceptance within their context. In contrast, the Arabic adaptation encounters resistance, with a substantial number of denials highlighting an incongruence with the conservative values ingrained in Arab society. These findings underscore the formidable influence of cultural context on the reception of media representations, showcasing its pivotal role in determining audience reception. Moreover, critical discourse analysis shows that the Italian audience's overwhelmingly positive reaction mirrored a unanimous appreciation of the film. This response indicated a seamless alignment with the cinematic representation of gender, creating a harmonious resonance. In contrast, the Arab audience exhibited a distinct sentiment of rejection and discord. This divergence can be attributed to the film's misalignment with the values and principles intrinsic to conservative Arab society. This observation accentuates the pivotal role played by cultural norms in shaping varying interpretations and reactions to media content.