Spor hukukunda doping ve dopingle ilgili hukuki uyuşmazlıklar
Doping in sports law and doping-related legal disputes
  1. Tez No: 819506
  2. Yazar: JÜLİDE HÖKEREK DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
İnsanoğlu, her daim etkinliklerindeki gücünü ve performansını artırmanın yollarını aramıştır. Bu durum özellikle spor alanında geçerlidir. Geçmişten günümüze diyetle ve antrenmanla olduğu kadar doğal olan veya olmayan maddeleri tükerek de sporcular performanslarını artırmaya çalışmışlardır. Zamanla kullanılan bazı maddeler ve yöntemlerin sağlık sorunları ve etik problemler yaratmasıyla birlikte doping kavramı ortaya çıkmıştır. Dopingin ve sporcunun müsabaka öncesindeki, sırasındaki ve sonrasındaki davranışlarının kontrolünün sağlanması adına spor hukukunda düzenlemeler yapılması gerekmiştir. Sporcunun ve antrenörün spor faaliyetlerini doğrudan; Tahkim kurulu kararları olan CAS ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Tahkim Kurulu kararları, genellikle anti doping kurallarının ihlali sonrası sporcunun ve antrenörün hayatına dolaylı olarak Genel Türk yargısında söz konusu olan Yargıtay, Bölge Adliye Mahkemesi; Danıştay, Bölge İdare Mahkemesi; Anayasa Mahkemesi Kararları etkilemektedir. Bu çalışmada anti doping kurallarının ihlali nedeniyle ortaya çıkan uyuşmazlıklar ele alınmış ve spor hukukundaki mevcut sorunlar ele alınmıştır. Sporculara verilecek cezalar sporcunun yaşı ve mesleki başarılarını da dikkate almalı ve kanuni düzenlemeler, sporcunun anti doping kurallarını ihlal etmesini caydırıcı hale getirmelidir.
Özet (Çeviri)
Mankind has always sought ways to increase its power and performance in its activities. This is also true for sports. From the past to the present, athletes have tried to increase their performance through diet and training as well as by consuming natural or unnatural substances. Over time, the concept of doping has emerged as some substances and methods used started creating health and ethical problems. In order to control doping and the behavior of the athletes before, during and after a competition, it was necessary to legislate the sports law. The sporting activities of the athletes and the coaches are affected directly by; the decisions of CAS, which are the decisions of the arbitration board, and the Arbitration Board of the Ministry of Youth and Sports, and generally indirectly related to the life of the athlete and trainer after the violation of anti-doping rules, the Supreme Court of Appeals, the Regional Court of Justice; Council of State, Regional Administrative Court; Decisions of the Constitutional Court. In this study, the disputes arising due to the use of doping and the current issues in sports law are discussed. Penalties to athletes should also take into account the athlete's age and professional achievements, and legal regulations should discourage the use of doping by the athlete.