Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Çermik kazası (Siyasi, idari, sosyal ve iktisadi hayat)
Çermik district from the Tanzimat to the Republic (Political, administrative, social and economic life)
  1. Tez No: 819508
  2. Yazar: DAVUT ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BOZAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
Çalışmamız bir giriş ve beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Çermik'in coğrafi yapısı ile tarihi süreci ele alınmıştır. Bu kısımda İslam öncesi Çermik'in kaba hatlarıyla tarihi ile İslam dönemi ve Osmanlı öncesi dönemi tarihi ele alınmıştır. Birinci bölümde Çermik'in Osmanlı topraklarına katılmasıyla birlikte idari taksimatı, özel statüsü nedeniyle yurtluk ve ocaklık olarak yönetilmesi, Çermik Beyleri ve idari yükümlülükleri, Tanzimat'ın getirdiği yeniliklerin Osmanlı taşrasında etkileri ile Çermik'te yurtluk ocaklık düzeninde meydana getirdiği değişimler ele alınmıştır. İkinci bölümde Çermik'in sosyal alt yapısını oluşturan fiziki mekanları, vakıf eserleri, ibadethaneleri, han ve hamam gibi yapıları ele alınmıştır. Osmanlı yenileşmesinin yansımalarından olan hükümet konağı ve hapishane gibi bazı hususlar da bu bölümde incelenmiştir. Üçüncü bölümde Çermik'in merkez kazası ile mahalleleri ve köyleri ile nüfus ve demografik yapısı incelenmiştir. Ayrıca Çermik'teki eğitim ve öğretim kurumları ile bu çerçevedeki eğitim hayatı ele alınmıştır. Dördüncü bölümde Çermik'in sosyal yapısı çerçevesinde kazadaki Müslüman ve gayrimüslimlerin birbirleriyle ilişkileri, toplumsal olaylar, günlük hayatta karşılaşılan gasp, cinayet, hırsızlık gibi olaylar ile evlilik, boşanma, nafaka ve miras gibi meseleler ele alınmıştır. Beşinci ve son bölümde ise Çermik'in iktisadi yapısının temel taşları ele alınmıştır. Osmanlı öncesi Akkoyunlular döneminden kalan kanunnameler ve vergi uygulamaları, Osmanlı dönemi vergi uygulamaları ile toprağın tasarruf şekilleri, voyvodalık, ziraat, tarım, ticaret, meslek ve zanaatlar ile Çermik'te başta arsa ve mülk satışları olmak üzere yapılan alışverişler belgeler ışığında ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study consists of an introduction and five chapters. The introduction section deals with the geographical structure and historical process of Çermik. In this section, the history of Çermik before Islam is briefly discussed, as well as the history of the Islamic period and the Ottoman period before the Ottoman Empire. In the first chapter, the administrative division of Çermik after its accession to Ottoman territory, its management as a yurtluk and ocaklık due to its special status, the Çermik Beys and their administrative obligations, the effects of the innovations brought by the Tanzimat in the Ottoman provinces, and the changes it brought about in the yurtluk ocaklık system in Çermik are discussed. The second chapter deals with the physical spaces that make up the social infrastructure of Çermik, such as vakıf (pious foundation) works, places of worship, inns and baths. Some aspects of the Ottoman modernization, such as the government house and prison are also examined in this chapter. The third chapter deals with the neighborhoods, central district and villages of Çermik, and its population and demographic structure. In addition, the educational and training institutions in Çermik and the educational life within this framework are examined. In the fourth chapter, within the framework of the social structure of Çermik, the relations between Muslims and non-Muslims in the district, other social events, events such as extortion, murder, theft in daily life, and issues such as marriage, divorce, alimony and inheritance are discussed. The fifth and final chapter deals with the cornerstones of the economic structure of Çermik. The kanunnames and tax practices left over from the Akkoyunlu period before the Ottoman Empire, the tax practices of the Ottoman period, the forms of land conservation, voivodeship, agriculture, agriculture, trade, occupations and crafts, and the purchases made in Çermik, especially land and property sales, are examined in the light of documents.