Zonguldak ilindeki gebelerde subklinik hipotiroidi sıklığı ve subklinik hipotiroidinin obstetrik ve yenidoğan sonuçları
Prevalence of subclinical hypothyroidism and obstetric and newborn outcomes of subclinical hypothyroidism in pregnants in Zonguldak province
- Tez No: 819577
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEMRA DEMİR AKCA, DOÇ. DR. ANIL TURHAN ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Family Medicine, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Zonguldak ilindeki gebelerde subklinik hipotiroidizm sıklığını araştırmak ve subklinik hipotiroidinin obstetrik ve yenidoğan sonuçlarıyla ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma 01/01/2019-01/01/2022 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi Gebe Polikliniğine başvuran hastalar retrospektif taranmıştır. Bu tarihler arasında 3160 gebenin tiroid fonksiyon testlerine (TFT) ulaşılmış ve 180'i subklinik hipotiroidi bulunmuştur. Gebelikten önce tiroid hastalığı bulunan ve tiroid hormon replasmanı kullanan hastalar çalışmamıza dahil edilmemiştir. Düzenli takibi olan 157 gebe gebelik komplikasyonları açısından; doğumunu da hastanemizde gerçekleştiren 107'si ise doğum şekli ve yenidoğan sonuçları açısından değerlendirilmiştir. Bulgular: Gebelerde subklinik hipotiroidi sıklığı % 5,67 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the frequency of subclinical hypothyroidism in pregnant women in Zonguldak province and to examine the relationship of subclinical hypothyroidism with obstetric and neonatal outcomes. Materials and Methods: Patients who applied to Zonguldak Bülent Ecevit University Hospital Pregnancy Outpatient Clinic between 01/01/2019-01/01/2022 were retrospectively screened. Between these dates, thyroid function tests (TFT) of 3160 pregnant women were reached and 180 of them were found to have subclinical hypothyroidism. Patients with thyroid disease before pregnancy and using thyroid hormone replacement were not included in our study. In terms of pregnancy complications, 157 pregnant women with regular follow-up; 107 of whom gave birth in our hospital were evaluated in terms of delivery type and newborn outcomes. Results: The frequency of subclinical hypothyroidism in pregnant women was calculated as 5.67%. It was found that maternal TSH levels were higher in pregnant women with preeclampsia (5.79-5.20, p:0.005).