Nöropati hasta yorumu ölçeği'nin türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Validity and reliability of the patient interpretation of neuropathy questionnaire in turkish
- Tez No: 819689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu araştırma, diyabetli bireylerin nöropati ile ilgili farkındalıklarını, tıbbi bilgileri anlama düzeylerini ve spesifik duygusal tepkilerini belirlemek amacıyla geliştirilen Nöropati Hasta Yorumu Ölçeği (NHYÖ)'nin (Patient Interpretation of Neuropathy-PIN) Türkçe formunun geçerlilik ve güvenirliğinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya, Mayıs-Ekim 2022 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan bir şehir hastanesinin nöroloji polikliniğine muayene olmaya gelen, araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 302 diyabetli hasta alınmıştır. Verilerin toplanmasında tanıtıcı bilgi formu, NHYÖ ve Nottingham Fonksiyonel Ayak Bakım Tanılama Formu (NFABTF) kullanılmıştır. Araştırmada, NHYÖ'nün geçerlilik ve güvenirliği incelenmiştir. Ölçeğin geçerliliği; dil, kapsam ve yapı geçerlilik analizleri ile güvenirliği ise; iç tutarlılık, madde analizleri, test-tekrar test ve paralel form güvenirliği ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırma kapsamına alınan bireylerin yaş ortalaması 61,86±9,16 yıl olup, %56,6'sı kadındır. Çalışmanın ilk aşamasında çeviri-geri çeviri yöntemi kullanılarak NHYÖ Türkçe'ye uyarlanmıştır. Ölçeğin kapsam geçerlilik indeksi 0,96; iç tutarlılık güvenirlik katsayısı 0,97 olarak bulunmuştur. Ölçeğin yapı geçerliliğinde, açıklayıcı faktör analizi faktör yükleri 0,52 ile 0,88 arasında saptanmıştır. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda ölçeğin orijinal yapısı doğrulanmış ve model uyum indekslerinin iyi uyum ve kabul edilebilir uyum sınırlarında olduğu bulunmuştur. Test-tekrar test güvenirliğinde, iki test arasındaki ilişki düzeyinin 0,735 ile 0,972 arasında değiştiği ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted with a methodological design in order to examine the validity and reliability of the Turkish form of Patient Interpretation of Neuropathy (PIN) questionnaire, which was developed to determine the neuropathy-related awareness, level of understanding medical information, and specific emotional reactions of diabetic individuals. Materials and Methods: 302 diabetic patients who presented to the neurology outpatient clinic of a city hospital between May - October 2022 and who met the inclusion criteria were included in the study. In collecting the study data, Patient Interpretation of Neuropathy Questionnaire (PIN) and the Nottingham Assessment of Functional Footcare (NAFF) were used. In the study, the validity and reliability of the Turkish form of PIN was examined. The validity of the questionnaire was evaluated through validity analyses based on language, content, and construct; the reliability of the questionnaire was assessed through internal consistency, item analyses, test-retest, and parallel form reliability. Results: The mean age of the participants included in the study was 61.86±9.16 years, and 56,6% were female. In the first phase of the study, by using translationbacktranslation method, PIN was adapted to Turkish. The scale's content validity index was found to be 0.96, while its internal consistency reliability coefficient was determined as 0.97. Regarding construct validity of the questionnaire, exploratory factor analysis factor loads were found between 0.52 and 0.88. As a result of the confirmatory factor analysis, the original construct of the questionnaire was validated, and model fit indices were found to be within the range of good fit and acceptable fit. In test-retest reliability of the questionnaire, it was found that the relationship level between two tests ranged between 0.735 and 0.972, which was statistically significant (p=0.001).