Spor okullarında futbol eğitimi alan çocuklarda FİFA11+ çocuk programının seçilmiş motor parametreler üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of FİFA11+ kids program on selected motor parameters in children receiving football education in sports schools
  1. Tez No: 819729
  2. Yazar: BURÇİN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SOYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma spor okullarında futbol eğitimi alan çocuklara uygulanan FİFA 11+ çocuk ısınma programının seçilmiş motor parametreler üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya deney grubu (11) ve kontrol grubu (11) olmak üzere toplamda 22 gönüllü çocuk katılmıştır. Katılımcıların boy uzunluğu, vücut ağırlığı, BKİ (kg/m2) ölçümlerinin yanı sıra motor becerilerin değerlendirilebilmesi için otur uzan esneklik, flamingo denge, çeviklik, 30 m sürat ve bacak kuvveti testleri uygulanmıştır. Deney grubuna 6 hafta, haftada 2 gün 15-20 dakikalık FİFA 11+ çocuk ısınma programı uygulanmış, kontrol grubu ise kendi antrenmanlarına devam etmişlerdir. Programa başlamadan önce deney ve kontrol grubunun ön testleri alındıktan 6 hafta sonra son testleri alınmış ve SPSS paket programında istatistiksel analizler yapılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin normallik dağılımını belirlemek için Shapiro-Wilk testi uygulanmıştır. Veriler normal dağıldığı için parametrik testlerden bağımsız gruplarda t testi grup içi karşılaştırmada ise bağımlı gruplarda t testi uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre deney grubunda ve kontrol grubundaki katılımcıların otur uzan esneklik, flamingo denge, çeviklik, 30 m sürat ve bacak kuvveti ön-son test değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca deney grubunda yer alan çocukların grup içi ön-son test karşılaştırmalarında flamingo denge ve 30 m sürat parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu tespit edilirken, bacak kuvveti, çeviklik ve esneklik parametrelerinde ise istatistiksel olarak anlamlı farklılığa rastlanmamıştır. Araştırmada yer alan kontrol grubunun grup içi ön-son test karşılaştırmalarındaki seçilmiş motor parametrelerde ise istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunamamıştır. Sonuç olarak 11-13 yaş grubu çocuklara uygulanan FİFA 11+ çocuk ısınma programının deney grubundaki çocukların bacak kuvveti, denge, çeviklik, esneklik ve 30 m sürat ön ve son test değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmasa dahi ortalamalar incelendiğinde FİFA 11+ çocuk programının bazı motor parametrelere olumlu yönde katkı sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of FIFA 11+ children's warm-up program on selected motor parameters applied to children receiving football training in sports schools. A total of 22 volunteer children, including the experimental group (11) and the control group (11), participated in the study. In addition to height, body weight, BMI (kg/m2) measurements, sit-lie flexibility, flamingo balance, agility, 30 m sprint and leg strength tests were applied to evaluate motor skills. The experimental group received a 15-20 minute FİFA 11+ children's warm-up program 2 days a week for 6 weeks, while the control group continued their own training. Before starting the program, pre-tests of the experimental and control groups were taken and post-tests were taken 6 weeks later and statistical analyses were made in the SPSS package program. Shapiro-Wilk test was applied to determine the normality distribution of the data obtained in the study. Since the data were normally distributed, t-test in independent groups, one of the parametric tests, and t-test in dependent groups were applied for intra-group comparison. According to the findings of the study, it was determined that there was no statistically significant difference between the pre-post test values of sit-lie flexibility, flamingo balance, agility, 30 m sprint and leg strength of the participants in the experimental group and the control group. In addition, it was determined that there was a statistically significant difference in flamingo balance and 30 m sprint parameters in the in-group pre-post test comparisons of the children in the experimental group, while no statistically significant difference was found in leg strength, agility and flexibility parameters. There was no statistically significant difference in the selected motor parameters in the pre-post test comparisons of the control group in the study. As a result, even though there was no statistically significant difference in the pre and post test values of leg strength, balance, agility, flexibility and 30 m sprint of the children in the experimental group, when the averages were examined, it was concluded that the FIFA 11+ children's warm-up program applied to children aged 11-13 years contributed positively to some motor parameters.