Yönetici hemşirelerin öz yeterlilik düzeyleri, güçlendirme algıları ve profesyonel otonomiye yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relationship between self-efficacy levels, empowerment perceptions and professional autonomy attitudesamong nurse administrators
- Tez No: 819742
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yönetici hemşirelerin öz yeterlilik düzeyleri, güçlendirme algıları ve profesyonel otonomiye yönelik tutumları, kaliteli ve güvenli sağlık bakım hizmeti sunumunda önemlidir. Bu noktadan hareketle araştırma, yönetici hemşirelerin öz yeterlilik düzeyleri, güçlendirme algıları ve profesyonel otonomiye yönelik tutumlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayacı tasarımla gerçekleştirildi. Araştırma evrenini, İstanbul ilindeki özel, eğitim araştırma ve şehir hastanelerinde çalışan 180 alt kademe yönetici hemşire oluşturdu. Kişisel Bilgiler Formu, Yönetici Hemşirelerin Öz Yeterlilik Düzeyleri Ölçeği, Örgütsel Güçlendirme Ölçeği, Psikolojik Güçlendirme Ölçeği ve Hemşirelerin Profesyonel Otonomiye Yönelik Tutumları Ölçeği kullanılarak veriler toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, karşılaştırmalı istatistikler, korelasyon ve regresyon analizi kullanıldı. Yönetici hemşirelerin öz yeterlilik düzeyleri, psikolojik ve örgütsel güçlendirme algıları ve profesyonel otonomiye yönelik tutumları yüksek düzeyde bulundu. Lisansüstü mezunu olan ve yönetim eğitim alan yönetici hemşirelerin profesyonel otonomiye yönelik tutumları anlamlı derecede yüksek bulundu. Yönetici hemşirelerin profesyonel otonomiye yönelik tutumları ile öz yeterlilik düzeyleri ve psikolojik ve örgütsel güçlendirme algıları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulundu. Yönetici hemşirelerin koordinasyonda öz yeterlilik düzeylerinin profesyonel otonomiye yönelik tutumları ile ilişkisinde psikolojik ve örgütsel güçlendirme algısının kısmi aracılık rolü olduğu belirlendi. Sonuç olarak; üst kademe yönetici hemşireler, alt kademe yönetici hemşirelerin profesyonel otonomiye yönelik tutumlarını güçlendirmek ve öz yeterliliklerini ortaya çıkarmak için bireysel ve örgütsel güçlendirmeyi hedefleyen yönetsel yaklaşımlar kullanılması önerilir.
Özet (Çeviri)
The self-efficacy levels, empowerment perceptions, and attitudes towards professional autonomy of nurse managers are important in providing quality and safe healthcare services. From this point of view, the current study was conducted with a descriptive and correlational design to determine the self-efficacy levels, empowerment perceptions, and attitudes towards the professional autonomy of nurse managers. The sample group of the study consisted of 180 lower-level nurse managers working in private, research and training, and city hospitals in Istanbul. Data were collected using the Personal Information Form, the Nurse Managers' Self-Efficacy Levels Scale, the Organizational Empowerment Scale, the Psychological Empowerment Scale, and the Nurses' Attitude Towards Professional Autonomy Scale. Descriptive statistics, comparative statistics, correlation analysis, and regression analysis were used in the analysis of the data. The self-efficacy levels, psychological and organizational empowerment perceptions, and attitudes towards professional autonomy of nurse managers were found to be high. The attitudes towards professional autonomy of nurse managers who have a postgraduate degree and have received management training were found to be significantly high. There was a significantly positive relationship between the attitudes of nurse managers towards professional autonomy and their self-efficacy levels and perceptions of psychological and organizational empowerment. The result of this study determined that the perceptions of psychological and organizational empowerment have a partial mediating role in the relationship between nurse managers' self-efficacy levels in coordination and their attitudes towards professional autonomy. In conclusion, senior nurse managers should use managerial approaches targeting individual and organizational empowerment to enhance the attitudes of lower-level nurse managers towards professional autonomy and reveal their self-efficacy.