Aydın ili Davutlar- Kuşadası halk plajı sahil kıyı bölgesinin mikroplastik kirliliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the coast region of Davutlar- Kuşadasi public beach in Aydin province in terms of microplastic pollution
- Tez No: 819983
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI HALİL BIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Aydın İl sınırı içinde yer alan Davutlar-Kuşadası sahil kıyı kesimindeki 5 farklı istasyondan kıyı deniz suyu, sahil kumu örneklerinden elde edilen mikroplastik sayı, şekil ve renk dağılımın mevsimsel olarak belirlenmesi, mikroplastikler, sahil kumu, kıyı deniz suyundan patojen ve patojen olmayan bakterilerin tespit edilmesi ve izole edilen bakterilerin mikroplastikleri degrade etme oranlarının belirlenerek kültür koleksiyonunun oluşturulması hedeflenmiştir. Materyal ve Yöntem: Kasım, Şubat, Mayıs ve Ağustos ayında aseptik şartlara uygun olarak alınan kıyı deniz suyu, sahil kumu ve mikroplastik örneklerinden izole edilen bakterilerin morfolojik ve moleküler yöntemler kullanılarak tanılaması yapılmıştır. Bulgular: Mevsimsel olarak toplam 1.796,8 adet/kg mikroplastik elde edilmiştir. Materyallerden, Enterobacter cloacae, Pseudomonas oryzihabitans, Staphylococcus epidermidis, Pseudomonas anguilliseptica, Brevibacterium sp. L8, Enterobacter hormaechei, Staphylococcus, Staphylococcus warneri, Bacillus safensis, Shigella sp. CH-42, Klebsiella pneumoniae, Vibrio alginolyticus, Aeromonas caviae, Acinetobacter calcoaceticus, Priestia megaterium, Rhizobium pusense, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Stutzerimonas stutzeri, Acinetobacter baumannii, Zobellella taiwanensis, Listeria monocytogenes, Staphylococcus pasteuri, Bacillus amyloliquefaciens, Bacillus velezensis, Arthrobacter sp, Pantoea agglomerans, Micrococcus yunnanensis,, Bacillus sp, Priestia endophytica, Bacillus pumilus, Bacillus safensis, Exiguobacterium profundum, Bacillus subtilis olmak üzere toplam 60 adet patojen ve patojen olmayan bakteriler tespit edilmiştir. İzole edilen bakterilerin, mikroplastik degradasyonundaki rollerinin ön taraması yapılmış ve mikroplastikleri degrade eden bakterilerin, degradasyon oranları tespit edilmiştir. Sayıca en yüksek bulunan mikroplastik çeşidinin, FTIR ve SEM analizleri yapılmıştır. Sonuç: Bu çalışma sonucunda, tanılaması yapılan 60 bakteri türünden 19 izolatın ticari polietilen (PE) polimerini ve MP partikülünü degrade edebilme yeteneğine sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the seasonal determination of the microplastic number, shape and color distribution obtained from coastal sea water and beach sand samples from 5 different stations in the Davutlar-Kuşadası coastal area within the borders of Aydın Province and the determination of microplastics, beach sand, pathogenic and non-pathogenic from coastal sea water. It was aimed to isolate bacteria, to determine the rate of degradation of microplastics by isolated bacteria and to create a culture collection. Material and Methods: Bacteria isolated from coastal sea water, beach sand and microplastics taken in accordance with aseptic conditions in November, February, May and August were identified using morphological and molecular methods. Results: A total of 1.796,8 pieces/kg of microplastics were obtained seasonally. Of the materials, Enterobacter cloacae, Pseudomonas oryzihabitans, Staphylococcus epidermidis, Pseudomonas anguilliseptica, Brevibacterium sp. L8, Enterobacter hormaechei, Staphylococcus, Staphylococcus warneri, Bacillus safensis, Shigella sp. CH-42, Klebsiella pneumoniae, Vibrio alginolyticus, Aeromonas caviae, Acinetobacter calcoaceticus, Priestia megaterium, Rhizobium pusense, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Stutzerimonas stutzeri, Acinetobacter baumannii, Zobellella taiwanensis, Listeria monocytogenes, Staphylococcus pasteuri, Bacillus amyloliquefaciens, Bacillus velezensis, Arthrobacter sp, Pantoea agglomerans, Micrococcus yunnanensis,, Bacillus sp, Priestia endophytica, Bacillus pumilus, Bacillus safensis, Exiguobacterium profundum, Bacillus subtilis a total of 60 pathogenic bacteria and non-pathogenic were identified. The roles of isolated bacteria in microplastic degradation were pre-screened and the degradation rates of bacteria degrading microplastics were determined. FTIR and SEM analyzes of the microplastic with the highest number were performed. Conclusion: As a result of this study, it was determined that 19 isolates from 60 bacterial species identified had the ability to degrade Polyethylene (PE) polymer.