Kargo amaçlı dikey kalkışlı insansız hava aracı tasarımı
Vertical takeoff unmanned aerial vehicle design for cargo purposes
- Tez No: 820033
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
İnsansız hava aracı kullanımı geçtiğimiz yıllarda dünya çapında kendini göstermiş olsa da keşfi uzun yıllar öncesine dayanmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte bu sistemlerin de kullanılabilirliği oldukça kolaylaşmaktadır. Pilot ihtiyacının ortadan kalkmasının yanı sıra herhangi yer pilotuna ihtiyaç duyulmadan görevlerini otomatik olarak gerçekleştirebilmektedirler. Günümüzde pek çok alanda başarı ile kullanılan insansız hava araçları, her ne kadar özellikle askeri alandaki başarıları ile akıllarda kalmış olsa da sivil alanlarda da oldukça önemli ve faydalı olmaktadırlar. Keşif ve gözetleme kabiliyetlerindeki yüksek potansiyeller sayesinde hedefleri tespit edebilir ve görevlerini başarı ile tamamlayabilir hale gelmişlerdir. Sivil alanda kullanımları arasında tarım ve ormancılığı da barındıran insansız hava araçları özellikle doğal afetlerde sağladığı faydalar önem taşımaktadır. Bilimsel araştırmalarda insan ulaşımı ile varılamayacak noktalarda insansız hava aracı kullanımı yaygınlaşmaktadır. Özellikle son yıllarda taşımacılık alanında kullanımı ile dikkat çeken insansız hava araçları ticari anlamda olduğu kadar yardım, tıbbi malzeme taşımacılığında da kolaylık sağlamaktadır. Son yıllarda yaşadığımız afetlerde ulaşım zorluğundan kaynaklı tıbbi malzemelerin acil durum bölgelerine yetiştirilmesinde zorluk yaşandığı görülmektedir. Özellikle tıbbi malzeme, laboratuvar numunesi gibi malzemelerin taşımacılığında insansız hava araçlarının kullanılmasının önemi fark edilmiştir. Klasik kargo İHA'lar bırakma sistemi ile çalışırken taşıdıkları ürüne zarar verebilmektedir. Bu sebeple istediği bölgeye iniş yapabilecek dikey kalkışlı bir insansız hava aracı taşıdığı malzemeleri acil durumlarda hedeflere ulaştırabileceği anlaşılmıştır. Özellikle tıbbi malzeme taşımacılığında kullanılmak üzere kargo amaçlı dikey kalkışlı insansız hava araçlarının günümüz şartlarında kullanılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although the use of unmanned aerial vehicles has shown itself worldwide in recent years, its discovery dates back many years. With the developing technology, the usability of these systems is getting easier. In addition to eliminating the need for a pilot, they can perform their duties automatically without the need for any ground pilot. Unmanned aerial vehicles, which are used successfully in many fields today, are very important and useful in civilian fields, although they have been remembered especially with their success in the military field. Thanks to their high potential in reconnaissance and surveillance capabilities, they have been able to detect targets and complete their missions successfully. Unmanned aerial vehicles, which include agriculture and forestry among their civilian uses, are especially important for the benefits they provide in natural disasters. In scientific research, the use of unmanned aerial vehicles is becoming widespread at points that cannot be reached by human transportation. Unmanned aerial vehicles, which have attracted attention with their use in the field of transportation in recent years, provide convenience in the transportation of aid and medical supplies as well as in the commercial sense. In the disasters we have experienced in recent years, it is seen that there is difficulty in delivering medical supplies to emergency areas due to transportation difficulties. The importance of using unmanned aerial vehicles has been realized, especially in the transportation of medical supplies and laboratory samples. Classic cargo UAVs can damage the product they are carrying while working with the drop system. For this reason, it has been understood that a vertical take-off unmanned aerial vehicle that can land in any region can deliver the materials it carries to the targets in emergency situations. It is aimed to use vertical take-off unmanned aerial vehicles for cargo purposes in today's conditions, especially for use in medical equipment transportation.