Perinatal kaybı olan kadınlarla çalışan ebelerin merhamet yorgunluğu ve merhamet memnuniyeti deneyimleri
The experiences of mercy faciliation and mercy satisfaction working with women with perinatal loss
- Tez No: 820411
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN AYDIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA PEHLİVAN SARIBUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Gebeliğin 22. haftası ile doğum sonrası 7. güne kadar olan dönemde gerçekleşen kayıplar perinatal kayıp olarak tanımlanır. Perinatal kaybı olan kadınlarla çalışan ebelerin merhamet yorgunluğu ve merhamet memnuniyeti deneyimi açısından yeterli araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Yapılan araştırmada amacımız perinatal kayıp yaşayan kadınlar ile çalışan ebelerin merhamet yorgunluğu ve merhamet memnuniyeti deneyimlerinin belirlenerek bu konuda geliştirilecek destek programına temel oluşturmasıdır. Araştırmanın verileri bir kamu hastanesinin doğum ünitesinde çalışan 23 gönüllü ebe ile Kişisel Bilgi Formu ve Yarı-yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılarak 1 Mayıs – 1 Haziran 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Analiz sonuçlarına göre perinatal kaybı olan kadınlarla çalışan ebelerin görüşmelerinden 6 tema 13 alt tema oluşmuştur. Bu temalar; Ne yaşıyorum?, Yorgunluk, Merhamet yorgunluğu, Kabullenme ve yola devam etme, Merhametli bakım davranışları, Başarma hissi: Merhamet memnuniyeti ve Baş etmedir. Alt temalar ise; Etkilenme, Üzüntü, Çaresizlik, Kaygı, Duyguların yorulması, Yorgunum, İşimin bir parçası, Normalleştirme, Empati, Hassasiyet, Dinlemek için daha fazla zaman ayırma, Paylaşmak, Psikolojik destek ve Kurum desteği olarak belirlenmiştir. Ebelerin %96,65'i en fazla görülen alt tema olan etkilenme duygusundan bahsetmiştir. Ayrıca %78,26'sı kayıp yaşayan kadınlarla empati kurduklarını ifade etmiştir. Sonuç olarak doğum ünitesinde görev yapmakta olan ebelerin perinatal kayıp yaşayan kadınların doğumlarından etkilendikleri, bu kadınlarla empati kurdukları ve buna bağlı merhamet yorgunluğu yaşadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Loss between the 22nd week of pregnancy and the 7th day after birth is defined as perinatal loss. Adequate research is needed on the experience of compassion fatigue and compassion satisfaction of midwives working with women with perinatal loss. Our aim in the research is to determine the compassion fatigue and compassion satisfaction experiences of women who have experienced perinatal loss and working with midwives, and to form the basis for the support program to be developed in this regard. The data of the study were collected with 23 volunteer midwives working in the maternity unit of a public hospital between 1 May and 1 June 2023 using the Personal Information Form and Semi-structured Interview Form. According to the results of the analysis, 6 themes and 13 sub-themes were formed from the interviews of the midwives working with women with perinatal loss. These themes are; What am I experiencing?, Fatigue, Compassion fatigue, Acceptance and moving on, Compassionate caring behaviors, A sense of accomplishment: Compassion satisfaction and Coping. The sub-themes are; Affected, Sadness, Despair, Anxiety, Tired of Emotions, Tired, Part of my job, Normalization, Empathy, Sensitivity, Sparing more time for listening, Sharing, Psychological support and Institutional support. 96.65% of the midwives mentioned the most common sub-theme, the feeling of being affected. In addition, 78.26% of them stated that they empathize with women who experienced loss. As a result, it was determined that midwives working in the maternity unit were affected by the birth of women who experienced perinatal loss, they empathized with these women and experienced compassion fatigue due to this.