Hepatoselüler kanser hastalarında uygulanan tedavilerin sağkalım üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of treatment modalities on survival in patients with hepatocellular carcinoma
- Tez No: 820546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Şahin H. Hepatoselüler kanser hastalarında uygulanan tedavilerin sağkalım üzerine etkilerinin değerlendirilmesi, Hacettepe Ü niversitesi, İ ç Hastalıkları Ana Bilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2023. Hepatoselüler karsinomun (HSK) yüksek mortaliteyle seyreden bir hastalık olup, günümüzde tedavi seçenekleri ve tedavilerin etkinliklerine yönelik çok sayıda çalışma yürütülmektedir. Bu çalışma; literatürdeki mevcut bilgiler ışığında hastaların demografik, klinik, laboratuvar ve görüntüleme verilerine dayalı olarak cerrahi, ablasyon, transarteriyel kemoembolizasyon, transarteriyel radyoembolizasyon (TARE) ve sistemik tedavilerin HSK hastalarının sağkalım süreleri üzerindeki etkinliğini analiz etmektedir. Çalışmaya 311 hasta retrospektif olarak dahil edilmiştir. Hastalar, demografik ve klinik özelliklerine, aldığı tedavi seçeneklerine göre incelenmiş ve sağkalımları analiz edilmiştir. Medyan kümülatif sağkalım süresi 21,5 ay bulunmuştur. Ağır alkol tüketimi ve sigara kullanımının sağkalıma olumsuz etkisi olduğu, diğer demografik ve etiyolojik faktörlerin anlamlı etkisi olmadığı bulunmuştur. Çalışmamızda gastrointestinal sistem kanaması öyküsü ve hepatik ensefalopati varlığının sağkalım üzerine olumsuz etkisi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Şahin H. Evaluation of the Effects of Treatment Modalities on Survival in Patients with Hepatocellular Carcinoma, Hacettepe University, Department of Internal Medicine, Thesis, Ankara, 2023. Hepatocellular carcinoma (HCC) is a disease characterized by high mortality, and currently, numerous studies are being conducted to explore treatment options and the efficacy of interventions. This study analyzes the effectiveness of surgical, ablative, transarterial chemoembolization, transarterial radioembolization (TARE), and systemic treatments on the survival duration of HCC patients, based on their demographic, clinical, laboratory, and imaging data, considering the existing literature. A total of 311 patients were included in this retrospective study, and their demographic and clinical characteristics, along with the treatment options they received, were examined and their survival was analyzed. The median cumulative survival time was found to be 21.5 months. Heavy alcohol consumption and smoking were found to have negative effects on survival, while other demographic and etiological factors showed no significant impact. Gastrointestinal bleeding history and the presence of hepatic encephalopathy were shown to have an adverse effect on survival.