Sezaryen doğumlarda spinal anesteziye bağlı hipotansiyonu önlemede bolus doz efedrin ve norepinefrinin karşılaştırılması
Comparison of bolus dose ephedrine and norepinephrine in preventing hypotension due to spinal anesthesia in cesarean deliveries
  1. Tez No: 820905
  2. Yazar: ÖZDEN ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR HATİCE AKBUDAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Spinal anestezi, sezaryen doğumlarda tercih edilen bir anestezi tekniğidir. Profilaktik tedavi yapılmadığında, bu tekniğin en yaygın ve korkulan yan etkisi, %80'in üzerinde görülen hipotansiyon insidansıdır. Bu; hem anne hem de fetüs için önemli morbiditeye neden olabilir. Güncel literatür, spinal kaynaklı hipotansiyonun önlenmesi ve tedavisinde en önemli basamağın vazopressör desteği olduğunu ve bu ajanların mümkünse profilaktik olarak uygulanmasını önerir. Bu çalışmada spinal anesteziyle yapılan elektif sezaryen doğumlarda, ASA 2 fiziksel durumunda, termde ve bazal sistolik kan basıncı (SKB) değerleri 90-140 mmHg aralığında olan 62 gebeye profilaktik verilen İV bolus efedrin (EF) ve norepinefrinin (NE) hipotansiyon insidansına etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Spinal indüksiyonla eş zamanlı olarak, Grup E'ye 10 mg İV bolus EF, Grup N'ye 6 mcg İV bolus NE profilaktik olarak uygulandı. SKB'nin, bazalin %90'nın altına düşmesi hipotansiyon olarak tanımlandı ve tedavi için her gruba kendi ilaçları aynı dozlarda verildi. Hipotansiyon insidansı iki grupta benzerdi, ancak Grup E ve Grup N'de sırasıyla %64.5 ve %74.2 gibi yüksek oranlarda görüldü. SKB'nin, bazalin %80'nin altına düşmesi olarak tanımlanan ciddi hipotansiyon insidansı, iki grupta da %32.3 ile daha düşük oranlarda bulundu.
Özet (Çeviri)
The use of spinal anesthesia is one of the methods prefered for cesarean deliveries. Without prophylactic treatment, the most common and undesirable side effect of this technique is the incidence of hypotension, which is observed to be over 80%. This can cause significant morbidity for both mother and fetus. Current literature suggests that the most important step in the prevention and treatment of spinal-induced hypotension is the use of vasopressors, preferably with prophylactic administration of these agents. In this study, we aimed to compare the effects of prophylactic IV bolus ephedrine (EP) and norepinephrine (NE) in elective cesarean deliveries under spinal anesthesia on the incidence of hypotension in 62 pregnant women with ASA 2 physical status, and with term and basal systolic blood pressure (SBP) values in the range of 90-140 mmHg. In addition to spinal induction, 10 mg IV bolus EF to Group E, and 6 mcg IV bolus NE to Group N were prophylactically administered. A decrease in SBP below 90% of baseline was defined as hypotension, and each group was given their own drugs at the same doses for treatment. The incidence of hypotension was similar in the two groups, but was as high as 64.5% in Group E and 74.2% in Group N. The incidence of severe hypotension, defined as a decrease in SBP below 80% of baseline, was found to be lower in both groups with 32.3%.