Prematüre retinopatisi in vivo fare modelinde octreotid asetat 'ın retinal endotelyal hücre proliferasyonuna ve retina morfolojisine etkisi
Effect of octreotide acetate on endothelial cell proliferation and retinal morphology in an in vivo mouse model of retinopathy of prematurity
- Tez No: 820997
- Danışmanlar: PROF. DR. İMREN AKKOYUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışma in vivo prematüre retinopatisi (PR) fare modelinde C57BL/J6 tipi fare kullanılarak, somatostatin analoğu olan Octreotid asetat' ın farklı dozlarda retinal endotelyal hücre proliferasyonuna inhibitör etkisinin araştırılması ve retinal morfolojik yapıya etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. İn vivo analizler prematüre retinopatisi fare modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yirmialtı C57BL/J6 fare postnatal 7. günden 12. güne kadar %75 oksijene tabi tutulmuştur. Fareler 4 gruba ayrılmıştır. Grup-1 negatif kontrol grubunu, grup-2 kontrol grubunu, grup-3 0.1μg IVO enjeksiyon grubunu ve grup-4 0.05μg IVO enjeksiyon grubunu oluşturmuştur. Onikinci gün 12 farenin sağ gözüne (grup-3) 0.1μg intravitreal Octreotid asetat (İVO), 14 farenin sağ gözüne (grup-4) 0.05μg İVO ve diğer gözlerine izotonik solüsyon enjeksiyonu (grup-2, n=26) uygulanmıştır. Deneyin 17. günü fareler sakrifiye edilmiş ve gözler preretinal neovaskülarizasyonun kantitatif analizi için ve morfolojik yapı incelmesi için enüklee edilmiştir. Dört tane işlem görmemiş fare negatif kontrol grubunu (grup-1) oluşturmuştur. Neovaskülarizasyon internal limitan membranın vitreusa bakan yüzündeki vasküler hücre çekirdeklerinin sayımıyla kantifiye edilmiştir. Histolojik ve ultrastrüktürel morfolojik değişiklikler ışık mikroskopi ve elektronmikroskopi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effects of Octreotide acetat, at different concentrations, on retinal endothelial cell proliferation and retinal morphological structure in an oxygen-induced retinopathy of preamturity (ROP) mouse model. In vivo analysis were performed using ROP mouse model with C57BL7J6 newborn mouse. There were four groups (group-1=negative control group), group-2=control group, group-3=0.1μg IVO enjected group, group-4= 0.05μg IVO). Twentysix C57BLJ6 mice were exposed to 75% oxygen from postnatal day 7(P7) to 12 (P12). On day 12 Octreotide acetat 0.1μg was administered intravitreally to one eye of 12 mice (group 3), 0.05μg Octreotide acetat to one eye of 14 mice (group 4) and contralateral eyes (group-2 n=26) received isotonic saline. Four mice of the same age that had been kept in room air without any exposition to high oxygen were used as negative kontrol. On day 17, the mice were sacrificed and eyes enucleated for quantitative analysis of preretinal neovascularisation. Neovascularizations were quantified by counting the endothelial cell nuclei on the vitreal side of the inner limiting membrane of the retina. Histological and ultrastructural changes were examined by using light and electron microscopy.