Damage assessment and failure mechanism of building after wildfire based on Manavgat
- Tez No: 821102
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMID FARROKH GHATTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Orman yangınları gibi, yüksek sıcaklık üreten yangınlar, yapılar üzerinde olumsuz etkiler meydana getirir. Binaların yangın boyunca performansının değerlendirilmesi ve yapı elemanları için yangın güvenliği önlemlerinin sağlanması, yapı tasarımının önemli bir bölümüdür. Kurak mevsimlerde, tüm dünyada, yanıcı bitki örtüsünün bulunduğu alanlarda orman yangınları meydana gelmektedir. Orman yangınları, kontrol altına alınamadığında yerleşim yerlerine sıçrayarak, binalarda çeşitli hasarlar meydana getirebilmektedir. Bu tez kapsamında, 26 Temmuz 2021 tarihinde başlayan, ülke tarihinin en büyük yangını olan Manavgat Yangınının etkilediği bölgelerde bulunan yapılardaki, yangın etkileri irdelenmiştir. Yangın süreci boyunca, farklı yapısal sistemlerde meydana gelen hasarların mekanizmaları incelenmiştir. Yangın karşısında birbirinden farklı, çatı tiplerinin, yapı malzemelerinin, yapısal sistemlerin davranışları farklı açılardan araştırılmıştır. Yangınının etkilediği çeşitli bölgelerde bulunan, 210 adet farklı yapının performansı yapısal hasarlar açısından incelenmiştir. Orman yangınına yönelik olarak, binalar için yangına dayanıklılık tasarımı, yeterli güvenlik sağlayacak şekilde revize edilmelidir. Son olarak, orman yangını bölgelerinde bulunan binalar için, hasarlardan korunmak veya azaltmak amacıyla bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
High temperatures producing fires, like forest fires, adversely affect structures. Evaluating the performance of buildings during a fire and providing fire safety measures for building elements is vital to building design. During dry seasons, forest fires occur universally in areas with combustible vegetation. When forest fires cannot be controlled, they can spread to settlements causing damage. In this thesis, the fire effects of the Manavgat Wildfire, starting on July 26, 2021, on the buildings in the regions affected by it are examined. During the firing process, the mechanisms of damage in different structural systems were investigated, as well as the fire-resistant building materials, roof types, installations and systems. Performances of 210 buildings in various fire regions are examined for structural damage. For forest fire, revised fire resistance designs should be provided for adequate safety. Finally, recommendations are presented for buildings located in forest fire zones to prevent or reduce damage.