COVID-19'un bilgisayarlı tomografi görüntülerinden evrişimsel sinir ağları ile tespit edilmesi
Detection of COVID-19 from computed tomography images with convolutional neural networks
- Tez No: 821158
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Optik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Aralık 2019'da Çin'de ortaya çıkan SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu Covid-19 tüm dünyada salgın haline gelmiş ve çok sayıda ölümlere yol açmıştır. Hastalığın erken tespiti ve uygun tedavinin erken dönemde hastaya verilmesi hem hastalığın seyrini hafifletecek hem de hastanın yaşama şansını artıracaktır. Dolayısıyla hastalıkla mücadelede erken teşhis ve müdahale çok önemli bir rol oynamaktadır. Son zamanlarda salgınla mücadele için yapay zekâ ve derin öğrenmeye dayalı birçok akademik çalışma yapılmıştır. Biz de yapacağımız bu çalışmada Covid-19'un Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntülerinden evrişimsel sinir ağlarını kullanan modeller ile tespit etmeye çalışacağız. Bu amaçla hem sıfırdan evrişimsel sinir ağları ile model oluşturacağız hem de daha önceden büyük veri setleri ile eğitilmiş transfer öğrenme modellerini kullanacağız. Kullandığımız modelin başarımını doğruluk, kesinlik, duyarlılık, f1-skoru gibi metriklerle değerlendireceğiz.
Özet (Çeviri)
Covid-19, caused by the SARS-CoV-2 virus that emerged in China in December 2019, has become an epidemic all over the world. and caused many deaths. Early detection of the disease and appropriate treatment in the early stages of the patient It will both alleviate the course of the disease and increase the patient's chance of survival. Therefore, with the disease Early diagnosis and intervention play a very important role in the fight. To combat the recent epidemic Many academic studies have been conducted based on artificial intelligence and deep learning. In this study, we will Detection of Covid-19 from Computed Tomography (CT) images with models using convolutional neural networks we will try to. For this purpose, we will both create a model with convolutional neural networks from scratch and We will use transfer learning models that have been previously trained with large datasets. The model we use We will evaluate its performance with metrics such as accuracy, precision, sensitivity, f1-score.