Lagina Hekate Kutsal Alanı çevresinde yaşayan yerel halkın kültürel mirasa yönelik algı ve tutumları
Attitudes and perceptions of local people living around Lagina Hekate Sanctuary towards cultural heritage
- Tez No: 821370
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM YAZICI YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kültürel miras, kültürel mirasın korunması ve turizm amaçlı kullanılmasına yönelik araştırmalar uzun yıllardır sosyal bilimler alanında incelenmektedir. Kültürel mirasın korunması ve turizm amaçlı kullanılmasına yönelik yapılan araştırmalardan bazıları yerel halkın tutum ve algılarını tespit etmeye yönelik gerçekleştirilmektedir. Bir bölgede yaşayan yerel halkın sahip olduğu kültürel miras değerlerinin farkında olması bölgede turizm sektörünün gelişimi açısından değerlidir. Bölgede bulunan kültürel miras değerlerinin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması kültüre sahip çıkmak ve sürdürülebilirliği sağlamak açısından da değerlidir. Bu araştırmanın amacı Muğla ilinin Yatağan ilçesine bağlı Turgut Mahallesi'nde yaşayan yerel halkın kültürel miras bilgisi, kültürel mirasın korunması ve turizm amaçlı kullanılmasında algı ve tutumlarının belirlenmesidir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden faydalanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Muğla ilinin Yatağan ilçesine bağlı Turgut Mahallesi'nde yaşayan 1.580 kişi oluşturmaktadır ve örneklem seçimi için olasılık dışı örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemi tercih edilmiş olup, örneklem sayısını 278 kişi oluşturmaktadır. Turgut Mahallesi'nde yaşayan yerel halkın kültürel mirasın korunması ve turizm amaçlı kullanılmasındaki algı ve tutumlarını belirlemek için veri toplama yöntemi olarak anket tercih edilmiş olup, elde edilen anket verileri SPSS programı ile analiz edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda Turgut Mahallesi'nde yaşayan yerel halkın kültürel mirasın korunması ve turizm amaçlı kullanmasına yönelik olumlu tutum sergilediği tespit edilmiştir. Ancak yerel halkın Turgut Mahallesi'nde bulunan kültürel miras unsurları hakkında pek fazla bilgi sahibi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, bölgede bulunan kültürel miras unsurlarının korunmasına ve turizm amaçlı kullanılmasına yönelik yerel yönetim tarafından yapılan çalışmaların yeterli düzeyde olmadığı tespit edilmiştir. Turgut Mahallesi'nde yaşayan yerel halkın sahip olduğu algı ve tutumların bölgede kültürel mirasın korunması ve turizm amaçlı kullanılmasında yapılacak çalışmalara öncülük edebilmesi açısından son derece önemli olduğu yapılan araştırma sonucunda ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Research on cultural heritage, conservation, and use of cultural heritage for tourism purposes have been studied in the field of social sciences for many years. Some of the research on the protection of cultural heritage and its use for tourism purposes are carried out to determine the attitudes and perceptions of the local people. Being aware of the cultural heritage values of the local people living in a region is valuable for the development of the tourism sector in the region. Preserving the cultural heritage values in the region and transferring them to future generations is also valuable in protecting the culture and ensuring sustainability. The aim of this research is to determine the perceptions and attitudes of the local people living in the Turgut Neighbourhood of Yatağan district of Muğla province in terms of cultural heritage knowledge, preservation of cultural heritage and use for tourism purposes. The research was carried out using quantitative research methods. The population of the research consists of 1.580 people living in the Turgut Neighbourhood of Yatağan district of Muğla province, and the convenience sampling method, one of the non-probability sampling methods, was chosen for the sample selection, and the sample number of consists of 278 people. To determine the perceptions and attitudes of the local people living in Turgut Neighbourhood on the protection of cultural heritage and its use for tourism purposes, a survey was preferred as a data collection method, and the obtain 233 survey data were analysed with the SPSS program. As a result of the research, it has been determined that the local people living in Turgut District have a positive attitude towards the protection of cultural heritage and its use for tourism purposes. However, it has been concluded that the local people do not have much information about the cultural heritage elements in Turgut District. In addition, it has been determined that the work done by the local government for the protection of cultural heritage elements in the region and their use for tourism purposes is insufficient. As a result of the research, it has been revealed that the perceptions and attitudes of the local people living in Turgut Neighbourhood are extremely important in terms of leading the works to be done in the protection of the cultural heritage in the region for tourism purposes.