Türk popülasyonunda proksimal femurun yaş ve cinsiyete göre morfometrik analizi
Morpometric analysis of proximal femur according to age and gender in Turkish population
  1. Tez No: 821383
  2. Yazar: SEVİM AKDOĞAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUĞRUL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmamızda, Türk popülasyonuna ait kadın ve erkek bireylerin, radyografi görüntüleri (RG) üzerinden ölçümler yaparak, proksimal femur morfometrik analizini yaş ve cinsiyete göre belirleyip ve literatürle karşılaştırmayı amaçladık. Ölçümlerimiz, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'na başvuran 18-75 yaş aralığındaki bireylerin pelvik RG üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmada, 134 erkek ve 136 kadın olmak üzere toplam 270 kişinin pelvik RG üzerinden ölçümler yapıldı. Bireyler, 18-25, 26-35, 36-45, 46-55, 56-65, 66-75 yaş aralıklarından oluşan altı guruba ayrıldı. Çalışmaya, kemik gelişimini etkileyen hastalığı bulunan, kalça ekleminde ve uyluk bölgesinde kırık, geçirilmiş cerrahi ve protezi olan olgular dahil edilmedi. PACS (Picture Archiving and Communication System) sistemi üzerinden proksimal femur'un uzunluk, genişlik, derinlik ve açılarına ait ölçümler yapıldı. Elde edilen verilerin istatiksel analizleri SPSS 21.0 programı ile analiz edildi. Analiz sonuçları ortalama, standart sapma, minimum (min) ve maksimum (max) olarak verildi.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to determine the morphometric analysis of the proximal femur according to age and gender and compare it with the literature by measuring the radiography images (RG) of male and female individuals belonging to the Turkish population. Our measurements were performed on the pelvic RG of individuals between the ages of 18-75 who applied to Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine, Department of Radiology. In the study, measurements were made on the pelvic RG of a total of 270 people, 134 men and 136 women. Individuals were divided into six groups consisting of 18-25, 26-35, 36-45, 46-55, 56-65, 66-75 age ranges. Cases with diseases affecting bone development, fractures in the hip joint and thigh region, previous surgery and prosthesis were not included in the study. Measurements of the length, width, depth and angles of the proximal femur were made using the PACS (Picture Archiving and Communication System) system. Statistical analyzes of the obtained data were analyzed with the SPSS 21.0 program. Analysis results were given as mean, standard deviation, minimum (min) and maximum (max).