Türkiye'de yaşayan lgbti+ göçmenlerin barınma, eğitim, çalışma ve sağlık hakkına erişim deneyimleri
The experiences of lgbt+ migrants in turkey regarding access to housing, education, labor, and health rights.
  1. Tez No: 821708
  2. Yazar: ALI ALIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Göç alanındaki çalışmalarda, Türkiye'deki mülteci hareketliliği dolayısıyla, son yıllarda göçmenlerin deneyimleri hakkında çok fazla söz üretilmediği söylenebilir. Öte yandan, ülkelere göre farklılaşan göç politikaları dolayısıyla, göçmen kategorileri ve göçmenlerin bulundukları ülkeye göre yasal hakları da çeşitlenmektedir. Göçmenlerin göç nedenlerinin zorunluluk ve gönüllülük üzerinden tanımlanması, kişilerin yasal haklarının farklılaşmasına yol açmaktadır. Göçmenlerin yasal ve sosyal haklara erişimindeki kısıtlamalar, onları birçok ayrımcılık deneyimiyle karşı karşıya bırakmaktadır. Kişilerin, göçmen kimliklerine ek olarak farklı dezavantajlılaştırılmış kimlikleri dolayısıyla (LGBTİ+, kadın, engelli vb.) göçmenler, katmanlaşan hak ihlalleriyle karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle kişilerin göç statüsü ve toplumsal cinsiyet kimlikleri, göçmenlerin ayrımcılık deneyimlerini ve uğranılan hak ihlallerini daha da fazlalaştırmaktadır. Bu çalışma, göç alanındaki egemen gönüllü ve zorunlu göç ikilemini tartışmaya açarken, özellikle de Türkiye'de yaşayan LGBTİ+ göçmenlerin deneyimlerini görünür kılarak, göç ve toplumsal cinsiyet çalışmalarına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In migration studies, it can be observed that there have been fewer studies on the experiences of migrants in recent years due to refugee mobility in Turkey. On the other hand, due to the differentiated migration policies in different countries, the categories of migrants and their legal rights also vary depending on the country of residence. The fact that migration authorities' definition of reasons for migration is based on necessity (forced) and voluntariness causes differentiation in the legal rights of migrants. The restrictions on migrants' access to legal and social rights expose them to many experiences of discrimination. In addition to their migrant identities, migrants face multi-layered violations of rights due to their other disadvantaged identities (LGBTI+, women, disabled persons, etc.). In particular, the migration status and gender identities of migrants further exacerbate their experiences of discrimination and violations of human rights. This study aims to contribute to migration and gender studies by making the experiences of LGBTI+ migrants living in Turkey visible while opening the dominant dichotomy of voluntary and forced migration to the discussion.