Sosyal görünüş kaygısı ve problemlere karşı olumsuz tutumun öznel mutluluk üzerindeki etkisi
The effect of social appearance anxiety and negative attitude towards problems on subjective happiness
  1. Tez No: 821814
  2. Yazar: YELİZ ÖZGECAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırmanın amacı sosyal görünüş kaygısı ve problemlere karşı olumsuz tutumun öznel mutluluk üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Ayrıca arasındaki ilişkiler belirlenmiş, bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmaya Türkiye'de yaşamakta olan 210 kadın ve 196 erkek olmak üzere toplam 406 birey katılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Sosyal Görünüş Kaygısı, Problemlere Karşı Olumsuz Tutum Ölçeği ve Öznel Mutluluk Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson korelasyon analizi, Bağımsız Örneklem T-Testi ve Çoklu Doğrusal Regresyondan yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda sosyal görünüş kaygısı, problemlere karşı olumsuz tutum ve öznel mutluluk değişkenlerinin birbirleri ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki içerisinde olduğu görülmüştür. Sosyal görünüş kaygısı ve öznel mutluluk arasında negatif; sosyal görünüş kaygısı ve problemlere karşı olumsuz tutum arasında pozitif; öznel mutluluk ile problemlere karşı olumsuz tutum arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sosyal görünüş kaygısı düzeyinde medeni durum, eğitim durumu, sosyal medyada fotoğraf veya videolara efekt, filtre uygulama durumu ve kendi isminden başka bir isimle sosyal medya profili olup/olmama durumuna göre anlamlı şekilde farklılık bulunurken; cinsiyet ve sosyal medya hesabı kullanıp/kullanmama durumuna göre anlamlı bir fark bulunamamıştır. Problemlere karşı olumsuz tutum düzeyinde cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, çalışma durumu, sosyal medyada fotoğraf veya videolara efekt, filtre uygulama durumu ve kendi isminden başka bir isimle sosyal medya profili olup/olmama durumuna göre anlamlı şekilde farklılık bulunurken; sosyal medya hesabı kullanıp/kullanmama durumuna göre anlamlı bir fark bulunamamıştır. Öznel mutluluk düzeyinde cinsiyet, medeni durum, çalışma durumu ve kendi isminden başka bir isimle sosyal medya profili olup/olmama durumuna göre anlamlı şekilde farklılık bulunurken; eğitim durumu, sosyal medya hesabı kullanıp/kullanmama durumu ve sosyal medyada fotoğraf veya videolara efekt, filtre uygulama durumuna göre anlamlı bir fark bulunamamıştır. Kurulan regresyon modelinde öznel mutluluğun yordayıcısı olarak sosyal görünüş kaygısı ve problemlere karşı olumsuz tutum değişkenleri alınmıştır. Yapılan çoklu doğrusal regresyon analizi sonucunda beta katsayıları değerlendirildiğinde, kurulan regresyon modelinin istatistiksel açıdan anlamlı olduğu görülmüştür. Sosyal görünüş kaygısı ve problemlere karşı olumsuz tutum değişkenlerinin öznel mutluluk puanları ile zayıf düzeyde anlamlı bir ilişkisi bulunmaktadır. Regresyon katsayılarının anlamlılığına ait T-Testi sonucuna göre, sosyal görünüş kaygısı ve problemlere karşı olumsuz tutumun öznel mutluluk üzerinde bir yordayıcı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effect of social appearance anxiety and negative attitude towards problems on subjective happiness. In addition, the relationships between these variables were determined and it was examined whether these variables differed according to demographic characteristics. A total of 406 individuals, 210 women and 196 men living in Turkey, participated in the study. Relational survey model was used in the study. Demographic Information Form, Social Appearance Anxiety, Negative Attitude towards Problems Scale and Subjective Happiness Scale were used as data collection tools. Pearson correlation analysis, Independent Sample T-Test and Multiple Linear Regression were used to analyze the data. As a result of the study, it was seen that social appearance anxiety, negative attitude towards problems and subjective happiness variables had a statistically significant relationship with each other. There was a negative relationship between social appearance anxiety and subjective happiness, a positive relationship between social appearance anxiety and negative attitude towards problems, and a negative relationship between subjective happiness and negative attitude towards problems. While there was a significant difference in the level of social appearance anxiety according to marital status, education status, applying effects and filters to photos or videos on social media and whether or not there was a social media profile with a name other than one's own name; there was no significant difference between gender and whether or not they used social media accounts.While there was a significant difference in the level of negative attitude towards problems according to gender, marital status, education status, working status, applying effects to photos or videos on social media, filtering status and whether or not there was a social media profile with a name other than one's own name; no significant difference was found according to whether or not they used a social media account. While there was a significant difference in the subjective happiness level according to gender, marital status, working status and whether or not there was a social media profile with a name other than one's own name; there was no significant difference according to education status, whether or not to use social media accounts and to apply effects and filters to photos or videos on social media. In the regression model, social appearance anxiety and negative attitude towards problems variables were taken as predictors of subjective happiness. When the beta coefficients were evaluated as a result of multiple linear regression analysis, it was seen that the regression model was statistically significant. Social appearance anxiety and negative attitude towards problems variables have a weakly significant relationship with subjective happiness scores. According to the T-Test result of the significance of the regression coefficients, it is seen that social appearance anxiety and negative attitude towards problems are predictors of subjective happiness.