Türkiye'de limited şirketlerin kanuni temsilcilerinin vergisel sorumluluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of limited liability companies' legal representatives' tax responsibility in Turkey
- Tez No: 822117
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALİ SARILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Devletin kamu hizmetlerini yerine getirebilmesi için kamu gelirlerine ihtiyacı vardır. Kamu gelirlerinin büyük çoğunluğunu vergiler oluşturur. Bu nedenle kanun koyucu, vergi borçlarını güvence altına almak amacıyla özel düzenlemeler yapmıştır. Bunlardan biri de kanuni temsilcilerin vergisel sorumluluğuna ilişkin düzenlemedir. 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nda kanuni temsilcilerin vergisel sorumluluklarına ilişkin bazı düzenlemeler yapılmıştır. Çalışmada çok geniş bir kavrama sahip olması nedeniyle genel olarak vergi hukukundaki sorumluluk hükümlerine değinilmekte ve özellikle vergi sorumlusunun hak ve yetkilerine odaklanılmaktadır. Ayrıca bu düzenlemelerin niteliği, koşulları ve kapsamı incelenmektedir. Bir sermaye şirketi türü olan limited şirket, aynı zamanda vergi ödemek zorunda olan tüzel kişilerden biridir. Limited şirketler Türkiye'deki sermaye şirketlerinin büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır. Bu nedenle limited şirketlerin vergi borçlarının güvence altına alınmasının ve yasal temsilcilerinin vergi sorumluluklarının incelenmesi önem arz etmektedir. Çalışmada limited şirketlerin kanuni temsilcilerinin vergisel sorumluluğu, yargı kararları ve hukuki dayanakları açısından değerlendirilmiştir. Ayrıca seçilen bazı ülkelerdeki vergisel sorumluluğa ilişkin düzenlemeler incelenmiş ve çözüm önerileri getirilmek suretiyle konuyla ilgili sorunlar tartışılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Limited Şirket, Kanuni Temsilci, Vergi Sorumluluğu, Sorumluluk
Özet (Çeviri)
The state needs public revenues to perform its public services. The vast majority of public revenues are taxes. Therefore, the legislator made special arrangements in order to secure the tax debts. One of these is the regulation on the tax responsibility of legal representatives. Arrangements have been made in 213 numbered Tax Procedure Act regarding the tax responsibility of legal representatives. In the study, due to the fact that it has a very broad concept, we mention the provisions of liability in tax law generally and focus especially on the rights and authority of tax responsible. Additionaly, the nature, conditions and scope of these regulations are discussed. A limited liability company which is a type of capital company, is also one of the legal entities that has to pay taxes. Limited liability companies make up the vast majority of capital companies in Turkey. Therefore, examination of securing the tax debts of limited liability companies and the tax responsibility of their legal representatives is important. In this study, the limited liability companies' legal representatives' tax responsibility is evaluated in terms of the juidical decisions and legal bases. In addition, similar regulations in some selected countries have been investigated and problems about the matter have been discussed along with the proposed solutions. KEYWORDS: Limited Liability Companies, Legal Representatives, Tax Responsibility, Responsibility