Tamamlayıcı fonksiyonlar yöntemi ile yanal yüklü kazıkların statik analizi
Static analysis of laterally loaded piles with complementary functions method
- Tez No: 822633
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMAD RESHAD NOORI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışma, biri 25 m uzunluğunda ve 30 m uzunluğunda, zemin yüzeyinden 2 m uzakta 250 KN'lik bir yanal yüke ve 500 KN.m'lik bir moment maruz kalan serbest uçlu substratlara sahip iki grupta tamamlayıcı fonksiyonlar yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Diğeri ise 250 yanal yüke maruz kalan 20 m ve 25 m uzunluklarında sabit uçlu kazıklara sahiptir. Bu çalışmada, yanal yüklü kazıkların statik analizi için tamamlayıcı fonksiyonlar yöntemi kullanılmıştır. zemininde kullanılan kazıkların temel görevi, yüzey temellerini etkileyen yükleri, üzerlerine kurulan yapıdan daha sert katmanlara aktararak, yükleri güvenli ve düzgün bir şekilde aktarabilmektir. Alt tabakaların yüklere tepkisi ve zeminin üzerindeki etkisi, kullanılan program aracılığıyla elde edilmiştir ve etkileşime girdi ve sonuçlar, alt tabakaların yer değiştirme, dönme, eğilme moment ve kesme kuvveti kuvvetine nasıl tepki verdiğini gösteren bir grafik ile temsil edilmiştir. Elde edilen sonuçlar aynı boyutlar ve yükler altında önceki çalışmalarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The work consists of one with a length of 25 m and a length of 30 m, with a lateral load of 250 kN at a distance of 2 m from the soil surface and 500 KN.it was performed using the complementary functions method in two groups with free-end substrates exposed to a moment of M.The other has fixed-end piles in lengths of 20 m and 25 m, which are subjected to 250 lateral loads. In this study, the complementary functions method was used for the static analysis of laterally loaded piles. the main task of the piles used on the ground is to transfer the loads affecting the surface foundations to the harder layers from the structure installed on them, so that they can transfer the loads safely and smoothly. The reaction of the substrates to the loads and the effect on the soil were obtained through the program used and interacted with, and the results are represented by a graph showing how the substrates react to the force of displacement, rotation, bending moment and shear force. The results obtained were compared with previous studies under the same dimensions and loads.