Siyasal katılım bağlamında Türk gençliğinin siyasal tutumu: Konya örneği
The political attitude of Turkish youth in the context of political participation: The case of Konya
  1. Tez No: 823069
  2. Yazar: NUR SENA TUNCER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLTERİŞ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Siyaset toplumsal yaşam bağlamında ortak kamusal alanların düzenlemesine yönelik faaliyetlerin tümünü içeren bir toplumsal kurumdur. Bu anlamda siyasetin temel işlevi kamu düzeninin sağlanması ve yönetim işlerinin yürütülmesidir. Düzen ve yönetim her toplumsal bütünlükte var olması gereken önemli bir oluşumdur. Gençlik herhangi bir toplumsal bütünlüğün en dinamik olan nüfus kategorisini oluşturur. Bu yüzden demokratik toplumlarda gençliğin siyasete katılım göstermesi, hem demokratik işleyiş hem de temel gereklilik olan düzenin sağlanması açısından büyük önem arz etmektedir. Gençlerin genellikle toplumsal sorunlara daha fazla ilgi duyan bir kategori olmaları yönündeki beklenti, onların siyasi süreçlerde aktif olarak yer almalarına yönelik bir beklentiye de dönüşmektedir. Bu açıdan bakıldığında gençliğin bu noktadaki tutumu, hem kendi gelecekleri hem de geliştirilmek istenen ülke refahı açısından da önem arz etmektedir. Bu anlayış içinde bu tez çalışması, Konya kent merkezindeki üç ilçede nitel yöntemle yapılmış bir saha araştırmasına dayanmaktadır. Fenomenolojik araştırma olarak tasarlanan çalışma bağlamında amaçlı tabakasal örneklem tekniği ile belirlenmiş 24 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Sonrasında saha bulguları tematik içerik analizi tekniği ile çözümlenmiştir. Tez çalışması sonucunda, gençlerin siyasete ilgi duymadıkları, apolitik eğilimlere sahip oldukları, aileleri ile temel görüş farklarına sahip oldukları ve katılımı önemsemelerine rağmen bunu daha çok başkalarına atfettikleri bir görev olarak değerlendirdikleri şeklindeki değerlendirmelere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Politics is a social institution that includes all activities for the regulation of common public spaces in the context of social life. In this sense, the main function of politics is to ensure public order and to carry out administrative affairs. Order and administration are important formations that should exist in every social unity. Youth constitutes the most dynamic population category of any social cohesion. Therefore, participation of youth in politics in democratic societies is of great importance in terms of both democratic functioning and ensuring order, which is a basic necessity. The expectation that young people are generally a category that is more interested in social problems also turns into an expectation for them to take an active part in political processes. From this point of view, the attitude of the youth at this point is also important in terms of both their own future and the welfare of the country to be developed. Within this understanding, this thesis study is based on a field research conducted with a qualitative method in three districts in the city center of Konya. In the context of the study, which was designed as a phenomenological research, in-depth interviews were conducted with 24 participants, who were determined by the stratified purposive sampling technique, using a semi- structured interview form. Afterwards, the field findings were analyzed with thematic content analysis technique. As a result of the thesis study, it was concluded that the young people were not interested in politics, they had apolitical tendencies, they had basic differences of opinion with their families, and although they cared about participation, they considered this as a task they attributed to others.