Eskişehir yöresinden toplanan kanatlı kırmızı akarında, Dermanyssus gallinae (Acari: Dermanyssidae) bazı patojenik bakterilerin varlığının araştırılması
Investigation of the presence of some pathogenic bacteria in poultry red mite, Dermanyssus gallinae (Acari: Dermanyssidae) from Eskisehir region
  1. Tez No: 823113
  2. Yazar: DÖNE AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BURSALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Mesostigmata takımının Dermanyssidae üst familyası içerisinde yer alan Dermanyssus gallinae konak aralığı geniş olmakla birlikte özellikle kanatlılar üzerinde enfeste olan dış parazitlerdir. Parazitik yaşamları gereği, D. gallinae çok sayıda hastalık etkenin konaklarına nakledilmesinde önemli rol üstlenmektedir. Çalışmamız kapsamında, Eskişehir ilinin Alpu, Beylikova, Çifteler, Han, İnönü, Mahmudiye, Mihalgazi, Mihalıççık, Tepebaşı, Sarıcakaya, Seyitgazi, Sivrihisar, Odunpazarı ilçelerinde 30 farklı lokasyonda tavuk kümeslerinden toplanan D. gallinae türüne ait örnekler toplanmıştır. Toplanan akarlar içerisinden seçilen dişi örneklerden onarlı akar havuzları (pool) yapılmış ve akar havuzları Rickettsia, Borrelia, Bartonella, Salmonella ve Coxiella türlerinin varlığının araştırılması amacı ile sırası ile ilgili bakterilere spesifik sitrat sentaz (gltA), flagellin B (flaB), NADH dehydrogenase gamma subunit (nuoG), 16S rDNA ve Capsular polysaccharide biosynthesis protein (cap) genleri hedeflenerek PZR primer setleri kullanılarak Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) yöntemiyle araştırılmıştır. PZR ürünleri %1'lik agaroz jel elektroforezinde koşturularak ilgili patojenler açısından pozitif olan örnekleri belirlenmiştir. Pozitif PZR ürünlerinin çift yönlü olarak DNA dizileme işlemleri yapılarak elde edilen diziler NCBI Genbankası verileri ile karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırma sonucunda, 3 akar havuzunun Bartonella henselae ve 1 akar havuzunun Salmonella enterica subsp. enterica ile enfekte oldukları tespit edilmiştir. Bu çalışma ile ülkemizde Dermanyssus gallinae türünde Bartonella henselae türü bakterinin ülkemizde varlığı ilk kez kayıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Dermanyssus gallinae, which is in the Dermanyssidae superfamily of the Mesostigmata order, has a wide host range, but is an external parasite that infests especially poultry. Due to their parasitic life, D. gallinae plays an important role in transferring many disease agents to their hosts. Within the scope of our study, samples of D. gallinae species were collected from chicken coops in 30 different locations in Alpu, Beylikova, Çifteler, Han, İnönü, Mahmudiye, Mihalgazi, Mihalıççık, Tepebaşı, Sarıcakaya, Seyitgazi, Sivrihisar, Odunpazarı districts of Eskişehir province. Ten mite pools (pools) were made from female samples selected from the collected mites and in order to investigate the presence of Rickettsia, Borrelia, Bartonella, Salmonella and Coxiella species in mite pools, specific bacteria-specific citrate synthase (gltA), flagellin B (flaB), NADH dehydrogenase gamma subunit (nuoG), 16S rDNA and Capsular polysaccharide biosynthesis protein (cap) genes were targeted and investigated by Polymerase Chain Reaction (PCR) method using PCR primer sets. PCR products were run in 1% agarose gel electrophoresis to determine the samples that were positive for the relevant pathogens. The sequences obtained by duplex DNA sequencing of positive PCR products were compared with the NCBI Genbank data. As a result of the comparison, it was determined that 3 mite pools were infected with Bartonella henselae and 1 mite pool was infected with Salmonella enterica subsp. enterica. With this study, the presence of Bartonella henselae bacteria in Dermanyssus gallinae species in our country was recorded for the first time.