Türk Silahlı Kuvvetlerinin Türkiye'nin Doğu Akdeniz enerji politikası üzerindeki etkisi
The impact of the Turkish Armed Forces on Turkey's Eastern Mediterranean energy policy
  1. Tez No: 823213
  2. Yazar: FATİH EMEKSİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT KÖKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Akdeniz'in doğusu şeklinde de anılan Levant Bölgesi, jeostratejik konumu ile uzun süredir ekonomik ve siyasi olarak Akdeniz'in en önemli noktası olmuştur. Konumuna bağlı şekilde Doğu Akdeniz bölgesi, her zaman küresel devletlerin odak merkezi olmuştur. Özel olarak Sanayi Devrimi'nin ardından Batı'nın artış gösteren enerji gereksinimi yönünden alanın hem son dönemde Doğu Akdeniz'de yeni enerji havzalarının keşfiyle hem de zengin enerji kaynaklarına yakınlığıyla, dünya enerji politikalarında önemi gittikçe artış göstermiştir. Her yönden bir mücadele merkezi olan bu alanda kıyıdaş ülkelerin de kendi çıkar ve haklarını hem kendi içlerinde hem de dışarıya karşı koruması için uyguladıkları politikalar ve askerî güçleri büyük rol oynamaktadır. Bu sebeple çalışmada, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki enerji çalışmalarına engel olan ülkelere karşı geliştirmiş olduğu politikalar ve bu alanda gerçekleştirdiği politikalarda Türk Silahlı Kuvvetlerinin etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetlerinin Türkiye'nin Doğu Akdeniz enerji politikası üzerindeki etkileri detaylı olarak ele alınmıştır. Çalışmada yazılı belgelerin titiz ve sistematik bir şekilde analiz edilmesi amacıyla kullanılan bir nitel araştırma yöntemi olan doküman analizi kullanılmıştır. Çalışmada, Doğu Akdeniz bölgesi, bölge üzerinde ülkelerin uygulamış olduğu politikalar ve Türkiye'nin Doğu Akdeniz bölgesi üzerinde geliştirdiği politikalar ile ilgili makaleler, yayımlanmış doktora/yüksek lisans tezleri, dergiler, kitaplar, resmî yazılar incelenerek literatür taraması yöntemiyle veriler elde edilmiştir. Bu kapsamda; Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de öncelikle askerî güç yönünden caydırıcı politikalar uygulaması, ekonomik yönden alınabilecek tedbirler, faaliyetlerin etkin olarak yürütülmesi ve her yönden güvenliğin sağlanabilmesi maksadıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinin bölgede faaliyetlerini sürdürmesi ve Mavi Vatan Doktrini'ne bağlı kalınmasının ülkenin bölgeye yönelik politikalarına etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Levant Region, also referred to as the east of the Mediterranean, has long been the most important point of the Mediterranean economically and politically with its geostrategic location. Depending on its location, the Eastern Mediterranean region has always been the focal point of global states. In particular, in terms of the increasing energy needs of the West after the Industrial Revolution, the importance of the field has gradually increased in world energy policies, both with the recent discovery of new energy basins in the Eastern Mediterranean and its proximity to rich energy resources. In this area, which is a center of struggle from all sides, the policies and military forces applied by the riparian countries to protect their interests and rights both internally and externally play a major role. For this reason, the study aims to investigate the policies that Turkey has developed against countries that hinder energy activities in the Eastern Mediterranean and the impact of the Turkish Armed Forces on the policies it has implemented in this area. In addition, the effects of the Turkish Armed Forces on Turkey's Eastern Mediterranean energy policy were discussed in detail. Document analysis, which is a qualitative research method used for the purpose of analyzing written documents in a meticulous and systematic way, was used in the study. In the study, articles, published doctoral/master's theses, journals, books, official articles related to the Eastern Mediterranean region, the policies implemented by countries in the region and the policies developed by Turkey in the Eastern Mediterranean region were examined and data were obtained by literature search method. In this context; The effects of Turkey's implementation of deterrent policies in the Eastern Mediterranean, primarily in terms of military force, measures that can be taken economically, the continuation of the activities of the Turkish Armed Forces in the region in order to effectively conduct activities and ensure security in all aspects, and adherence to the Blue Homeland Doctrine on the country's policies towards the region have been evaluated.