Bölgesel gelişmede organize sanayi bölgelerinin yeri ve Ege bölgesine yönelik bir uygulama
A Study an applications in Aegan region, the role of organized zones in regional development
- Tez No: 82336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET İlk uygulamaları gelişmiş ülkelerde görülen sanayi bölgeleri, II.Dünya Savaşından sonra az gelişmiş ülkelerde, kalkınma politikası aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizde organize sanayi bölgeleri olarak adlandırılan sanayi bölgeleri, bölgesel gelişme aracı işlevi görmekte, bölgeler arası dengesizliği azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Organize sanayi bölgelerinin düzgün kentleşmeyi sağlama işlevi de vardır. Bu çalışmada, organize sanayi bölgesi uygulamaları, bölgesel gelişme çerçevesinde ele alınmaktadır. Dünyadaki ve ülkemizdeki uygulamalara değinilmektedir. Ege Bölgesine ilişkin anket uygulaması yapılarak, organize sanayi bölgelerinin yapısı ve gelişmesi hakkında bir değerlendirme yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The industrial zones, of which first applications have been seen developped countries, are started to be used as developping policy instruments in developping countries after the II. World War. The industrial zones in our country which are also called the organized industrial zones, have the task of a regional development instrument and are being used to decrease the level of instability among the areas. These organized industrial zones also have the task of providing corret urbanization. In this study, the applications of the organized industrial zones are being considered within the frame of regional development, and its applications in our country and in the world are also talked about. An evaluation about the structure and development of the organized industriel zones in Aegean Region is being tried to be made throughout a survey application.