Türkmenovedeniye Dergisi ışığında Türkmenistan tarihi ve etnografyası (1927-1932)
Turkmenistan history and ethnography in the light of turkmenovedeniye journal (1927-1932)
- Tez No: 823458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türk tarihi araştırmalarının en önemli araştırma sahalarından birisi Türkmenistan tarihi ve etnografyası araştırmalarıdır. Bu nedenle Türkmenistan'ın tarihi ve etnografyasına ilişkin yapılan çalışmalar günümüzde de büyük bir önemi haizdir. Ancak bu husustaki akademik araştırmalar ülkemizde henüz yeterli bir düzeye ulaşmamıştır. Bu boşluğun doldurulmasında özellikle 20. Yüzyılın başlarında söz konusu konuya ilişkin yapılan çalışmaların bulunarak gün yüzüne çıkarılması ve değerlendirilmesi modern çalışmalar açısından büyük bir önem taşımaktadır. Nitekim bu konuda önemli bir kaynak da Türkmenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin Halk Komiserler Konseyi'ne bağlı Türkmen Kültür Enstitüsü'nün 1927-1932 yılları arasında yayımlanmış olan“Turkemenovedeniye”dergisidir. Bu dergide çok önemli A. N. Samayloviç, V. V. Bartold, gibi tarihçilerle önemli Türkmen tarihçilerinin Türkmenistan tarihi ve etnografyasına ilişkin çalışmaları yayınlanmış ve söz konusu konularda önemli bilgiler paylaşılmıştır. İşte bu tez ile“Turkemenovedeniye”dergisi ışığında Türkmenistan'ın tarihi, etnografisi, kültürü ve gelişen siyasi olayları ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the most important research fields of Turkish history researches is Turkmenistan history and ethnography researches. For this reason, studies on the history and ethnography of Turkmenistan have a great importance today. However, this particular academic research has not yet reached a sufficient level in our country. Especially in the beginning of the 20th century in the filling of this void, finding and evaluating the studies related to the topic in question is of great importance in terms of modern studies. As a matter of fact, an important source in this regard is the“Turkemenovedeniye”which was published between 1927-1932 by the Türkmen Culture Institute, affiliated to the Council of People's Commissars of the Soviet Socialist Republic of Turkmenistan. In this journal, important historians such as A. N. Samaylovic and V. Bartold published important studies on the history and ethnography of Turkmenistan by Turkmen historians and shared important information on the subject. With this thesis, Turkmenistan's history, ethnography, culture and developing political events will be revealed in the light of“Turkmenovedeniye”journal