Bitkisel DNA analizleri ile adli olayların aydınlatılması
Illumination of forensic facts by plant DNA analysis
- Tez No: 823518
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Biyoloji, Botanik, Forensic Medicine, Biology, Botany
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kriminalistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Adli Botanik, gelişmiş biyokimyasal ve moleküler biyolojik yöntemler kullanılarak olay yerlerinden toplanan bulguların sağladığı birçok bilginin elde edilmesini sağlar. Özellikle zehirlenme vakalarında, çeşitli bitkisel materyallerin incelenerek kanıt olarak değerlendirilmesi oldukça yaygın bir uygulama haline gelmiştir. Suçların aydınlatılması ve suçluların tespit edilmesi için, bitki materyallerinin DNA düzeyinde incelenmesi gerekmektedir. Son yıllarda, bitkilerin cins, tür ve bireyler arası ilişkilerinin belirlenmesinde çeşitli DNA profilleme yöntemlerinin oldukça yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Bu tezin amacı, olay yerlerinden toplanan bitki kökenli materyallerin ayırt edilmesinde kullanılan DNA analizlerinin adli olaylarda kullanılabilirliğini ve adli laboratuvarlarda bitkisel suç kanıtlarının tespit edilmesinde DNA analiz yöntemlerinin kullanımının faydalarını araştıran bir derleme çalışmasıdır.
Özet (Çeviri)
Using advanced biochemical and molecular biological methods, Forensic Botany provides many information provided by findings collected from crime scenes. It has become a very common practice to examine various herbal materials and evaluate them as evidence, especially in cases of poisoning. In order to clarify the crimes and identify the criminals, plant materials should be examined at the DNA level. In recent years, it has been determined that various DNA profiling methods are very helpful in determining the genus, species and inter-individual relationships of plants. The aim of this thesis is a compilation study investigating the usability of DNA analyzes used to distinguish plant-based materials collected from crime scenes in forensic events and the benefits of using DNA analysis methods in detecting plant crime evidence in forensic laboratories.