1970' ten günümüze dergilerde reklam dili (Ses Dergisi ve Elele Dergisi örneği)
Advertising language in magazines from 1970 to present (Cases of Ses Magazine and Elele Magazine)
  1. Tez No: 823722
  2. Yazar: HÜLYA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE TÖREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Reklamcılık, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Advertising, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1510
Özet
Bu çalışmada“Ses”ve“Elele”dergilerinde yer alan reklam metinleri söz dizimi ve anlam bilimi bakımından incelenmiş, reklam dilinin özellikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. 1970'ten günümüze kadar elli yıllık bir süreçte yukarıda adı geçen dergilerde yer alan reklam metinleri örneklem olarak alınarak incelenmiş, reklam dilinin oluşmasına yönelik genel temayüller hakkında çeşitli sonuçlara ulaşılması amaçlanmıştır. Tez üç bölüm halinde hazırlanmıştır. Birinci Bölümde reklam metinlerinde yer alan kelime grupları, İkinci Bölümde metinlerdeki cümleler tespit edilerek incelenmiş ve böylece metinlerin sentaks özellikleri ortaya konulmuştur. Üçüncü Bölümde ise reklam metinleri anlam bilimi açısından ele alınmıştır. Sonuç kısmında ise yapılan incelemelerden tespit edilen bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the advertising texts in“Ses”and“Elele”magazines were examined in terms of syntax and semantics; and attempted to reveal the characteristics of advertising language. The advertising texts existing in the abovementioned magazines within a fifty-year period from 1970 to present were taken as sample and examined; it was aimed to reach various results about general bias intended to form the advertising language. The thesis was prepared in three chapters. The word groups in the advertising texts were determined and examined in the First Chapter, the sentences in the texts are determined and examined in the Second Chapter, and thus the syntax characteristics of the texts were revealed. The advertising texts were addressed in terms of semantics in the Third Section. The findings obtained from the examinations were evaluated in the conclusion part.