Using an export system to guide the investment decisions of small to medium scale customes
Küçük ve orta ölçekli yatırımcıların, yatırım kararlarında yardımcı olmak için uzman sistem kullanılması
  1. Tez No: 82385
  2. Yazar: OKAN GÜMRAH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Özet Portföy yöneticileri ve büyük yatırımcılar, yatırım kararlan alırken belirli bir bilgi birikimi ile bu kararlarım alırlar. Bununla birlikte, küçük yatırımcılar, genellikle yatırım araçları ve piyasa koşullan konusunda yeterince bilgi sahibi değillerdir ve portföy büyüklükleri profesyonel destek almalarına uygun değildir. Bu projede, küçük yatırımcıların yatırım kararlarında yardımcı olacak uzman sistem tasarlanması amaçlanmaktadır. Bahsedilen uzman sistem, hem bir uzmanın birikimi yatırımcıya aktaracak olması nedeni ile yatırımcılar için, hem de düşük maliyetle her türlü yatırımcıya ulaşma olanağı sağladığı için finansal kuruluşlar için faydalıdır. Özellikle Türkiye gibi yüksek enflasyonlu ülkelerde, küçük miktarlarda yapılan yatırımların bile önemli olması, modelin kullanım alanım genişletmektedir. Tasarlanan sistem, finansal kuruluşların kendilerine özgü bir uzman sistem yaratmasına imkan sağlayacak şekilde, değişik finansal araçların, beklentilerin girilebildiği, piyasa getirilerini değerlendirebilen, birden fazla para cinsinde çalışabilen, ve karar mekanizması bir uzman tarafından oluşturulan bir sistemdir. Java programlama dili ve veri tabam altyapısı kullanılarak tasarlanmıştır. Bu tez bünyesinde, ilk bölümünde bu bir sisteme ihtiyaç duyulmasına neden olan koşullar anlatılmış, sistemin limitleri ve amaçlan verilmiştir. İkinci bölümde, uzman sistemler tamtılmış, ve benzeri sistemler araştınlmıştır. Üçüncü bölümde, sistemin yapılmasında kullanılan yapılar, programlar ve sistemin kullanılma şekli anlatılmıştır. Dördüncü bölümde örnek Türkiye uygulaması detaylan ile verilmiş, ve örnekler incelenmiştir. Sonuç bölümünde elde edilenler ve ileride yapılabilecekler anlatılmıştır. Proje bünyesinde yaratılan programların kaynak kodlan ve araştırmada kullanılan veriler hakkında detaylı bilgiler eklerde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract Portfolio managers and big scale investors use their knowledge on the financial tools and watch market conditions while taking their investment decisions. On the other hand, small-scale customers do not have the knowledge of the portfolio managers, and the amount of investment they make do not cover costs associated with professional help. This project aims to solve this problem by implementing an expert system that will guide the small-scale investors in their investment decisions. Proposed model will help customers by offering the experience of a portfolio manager, and it will help financial institutions by enabling them to reach small-scale customers at low cost. Financial institution running the expert system will be able to design its own“expert”system specific to the products it offers to its customers, and its own methods of guiding the customers. The model supports multi currency, includes economic expectations and past returns. It is implemented using Java prograrnming language and relational database structure. In the Introduction, the driving forces of the model and limits and objectives of the model are presented. Expert Systems and other similar models are analysed in the second section. Third section focuses on structure of the system and the usage of the model. Fourth section focuses on the Turkish implementation and several sample tests. Conclusion summarises how objectives are met, the strengths and weaknesses of the system, and future directives. Source codes and other technical details are included in the appendices. tc yükseköğretim Ktiut i ı DOKÜMANTASYON MERKEZİ