Türkiye' de likenoloji ile ilgili hazırlanan yüksek lisans ve doktora tezlerinin farklı değişkenler bakımından değerlendirilmesi
Evaluation in terms of different varitables of Turkish master' s and doctoral theses on lichenology
  1. Tez No: 823926
  2. Yazar: FATİH ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER KEÇELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezin amacı, Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi veri tabanında 2023 Mayıs ayına kadar likenler üzerine hazırlanmış lisansüstü tezlerin, alana özgü farklı anahtar kelimeler (liken, likenler, lichenes vb. ) kullanılarak araştırılması ve belirlenen tezlerin tamamlanma yılı, üniversite adı, enstitü, ana bilim dalı, proje ile desteklenme durumu, lisansüstü düzeyi (yüksek lisans/doktora), çalışılan coğrafi bölge, il, lisansüstü öğrencisinin cinsiyeti, tezin açık erişim durumu, konusu, anahtar kelimeleri, yazım dili, tez danışmanının unvanı, tezin sayfa sayısı gibi parametrelere göre incelenerek bir değerlendirme yapılmasıdır. Bu bağlamda 245 lisansüstü tez çalışması ele alınmıştır. İlk tez 1989 yılında yayınlanmış olup günümüze kadar her yıl tez çalışması yapılmıştır. Bu tezlerin 195' i yüksek lisans, 48' i doktora tezi ve 2' si tıpta uzmanlık tezidir. En çok lisansüstü tez 2019 yılında (16 tez) hazırlanmıştır. En fazla sayıda tez Ankara Üniversitesi (31 tez) bünyesinde yayımlanmıştır. Tezlerin çoğunluğunun fen bilimleri enstitülerinde (217 tez), biyoloji anabilim dalında (170 tez), Prof. Dr. unvanlı danışmanlar rehberliğinde (104 tez), kadın araştırmacılar (139 tez) tarafından, 51-100 sayfa aralığında (98 tez), Türkçe dilinde (234 tez) ve en fazla liken anahtar kelimesi (153 tez) kullanılarak yazıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırma ile, spesifik bazı algler/siyanobakteriler ile bazı spesifik mantarların zorunlu simbiyotik yaşam birliğine dayalı sistemler olan likenler üzerine Türkiye' de hazırlanmış lisansüstü tezlerin tarihçesi ve durumu, ilgili birçok parametre dikkate alınarak incelenmiş olacaktır. Elde edilen bulgu/sonuçların değerlendirilmesiyle gelecek yıllarda farklı canlı gruplarında da bibliyometrik araştırmalar ve değerlendirmeler için önemli bir referans olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to search the graduate theses on lichens prepared until May 2023 in the database of the Council of Higher Education National Thesis Center by using different keywords specific to the field (lichen, lichens, lichenes etc. ) and the completion year of the determined theses, university name, institute, department, status of being supported by the project, graduate level (master's/doctorate), geographical region, province, gender of the graduate student, open access status of the thesis. It is an evaluation by examining according to parameters such as the subject, keywords, writing language, title of the thesis advisor, number of pages of the thesis. In this context, 245 postgraduate thesis studies were discussed. The first thesis was published in 1989 and the thesis study has been carried out every year until today. 195 of these theses are master's theses, 48 of them are doctoral theses and 2 of them are specialization thesis. Most postgraduate theses (16 theses) were prepared in 2019. The highest number of theses were published in Ankara University (31 theses). The majority of theses are in the institutes of science (217 theses), in the biology department (170 theses),Prof. Dr. It was concluded that, under the guidance of titled advisors (104 theses), female researchers (139 theses) were written with a range of 51-100 pages (98 theses), in Turkish (234 theses) and using the lichen keyword (153 thesis) at most. With this research, the history and status of postgraduate theses prepared in Turkey on lichens, which are systems based on the obligatory symbiotic association of some specific algae/cyanobacteria and some specific fungi, will be examined by considering many relevant parameters. With the evaluation of the findings/results obtained, it is thought that it will be an important reference for bibliometric research and evaluations in different living groups in the coming years.