Development and investigation of white light emitting diodes with blue emitting carbon dots-coated dysprosium doped luminescent glasses
Mavi ışıyan karbon kuantum nokta kaplanmış disprosyum katkılı lüminesan camlardan beyaz ışık led geliştirilmesi ve incelenmesi
  1. Tez No: 824455
  2. Yazar: BEYZA ÖZLEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAY ÇELİKBİLEK ERSUNDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Etkileyici lüminesans özellikleri ve iyi renk kaliteleri sayesinde beyaz ışık yayan diyotlar (WLED) katı hal aydınlatma uygulamalarının arasında ışık kaynağı olarak daha çok tercih edilmektedir. Bununla birlikte, aydınlatma verimliliğini düşürmeden çevre dostu WLED'ler üretmek büyük bir zorluktur. Optimum sarıdan maviye geçiş oranıyla beyaz ışık yayma potansiyellerinden dolayı Dy3+ katkılı lüminesan camlar, parlak beyaz ışık elde etmek için önemli derecede umut verici olup, birçok araştırmacının ilgisini çekmektedir. Ancak Dy3+ iyonunun 575 nm dalgaboyundaki hassasiyeti yoğun sarı ışımaya sebep olmaktadır. Bu nedenle, WLED gibi katı hal aydınlatma uygulamalarında kullanılmak üzere beyaz ışık elde etmek için sadece Dy3+ katkılı camların kullanılması zorluk çıkarmaktadır. Bu tezde, Dy3+ iyonunun mavi ışıma eksikliği giderilmek üzere mavi ışıma yapan karbon kuantum noktalar döndürmeli kaplama yöntemiyle uygulanarak reçinesiz beyaz ışık yayan diyot üretimi amaçlanmaktadır. Araştırmada, kaplanmamış camların yapısal, kimyasal, optic ve lüminesans özellikleri; mavi ışıma yapan karbon kuantum nokta kaplanmasından sonra tellürit ve silikat camların özelliklerindeki değişimin kıyaslanması için incelenmiştir. Sonuç olarak, bu tez mavi ışıma yapan karbon kuantum nokta kaplanmış lüminesan camların potansiyelini vurgulayarak, bu kaplanmış camların parlak beyaz ışık yayma ve artan renk kalitesi özellikleri gibi mükemmel lüminesans özelliklerini ortaya çıkarmaktadır. Bu yenilikçi yaklaşımın kullanımı, katı hal aydınlatma uygulamaları alanında alternatif bir malzeme sunarak gelecek nesil aydınlatma çözümlerinin gelişimi için yeni fırsatlar yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the realm of solid-state lighting applications, white light-emitting diodes (WLEDs) are highly favored as a lighting source due to their impressive luminescent properties and color quality. However, a major challenge lies in creating environmentally friendly WLEDs without compromising lighting efficiency. One promising avenue for achieving bright white light is through the use of Dy3+-doped luminescent glasses, which have brought together significant interest for their ability to emit white light at an acceptable yellow-to-blue intensity ratio. However, the hypersensitivity of the Dy3+ at 575 nm emission band results in intense yellow emission. Therefore, using single Dy3+-doped glasses to obtain white light for solid-state applications such as WLED is still a challenge. In this thesis, blue-emitting carbon dots (BCDs) are spin-coated on two series of Dy3+-doped glasses that were synthesized from tellurite and silicate systems to compensate for the blue emission deficiency of Dy3+ by synthesizing on which to produce resin-free WLEDs. The research delves into investigating the structural, chemical, optical, and luminescence properties of uncoated glasses in order to compare tellurite and silicate glass systems following the application of BCDs-coating. Ultimately, this thesis highlights the potential of BCDs-coated luminescent glasses, showcasing their excellent luminescent properties such as bright white light emission and increased color properties. The use of this innovative approach opens up new opportunities for the development of following generation of lighting solutions by providing an alternative material for consideration in the field of solid-state lighting applications.