Siverek yöresi müzik kültürünün incelenmesi
Examination of the music culture of the Siverek region
  1. Tez No: 824572
  2. Yazar: SİDAR KONAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN TABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Şanlıurfa iline bağlı bir ilçe olan Siverek yöresinin müzik kültürünün incelendiği bu çalışma, Siverek yöresinin müzik kültürü açısından incelenmesi, elde edilen veriler ışığında Siverek yöresiyle ilgili müzikal anlamda bir bakış açısı sağlaması ve müzik kültürünün korunmasına yönelik bir çalışma olmasını amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışma yürütülmüş ve bu amaca ulaşılması için gerekli araştırmalar yapılmıştır. Siverek yöresi kültürü hakkında yazılı materyallerin eksikliği, özellikle müzik kültürü hakkında hemen hemen hiç çalışmanın olmaması bu çalışmanın ortaya çıkasında önemli bir etken olmuştur. Bu çalışma, nitel araştırma yöntemleri kapsamında etnografi çalışması olarak desenlenmiştir. Mevcut durumu ortaya çıkarmak için yüz yüze görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırma yapmak için seçilen ve görüşme yapılan grup içinde; yörenin müzik kültürü alanında araştırma yapan, yerel anlamda müzisyenlik yapan, yörede var olan kurumlar içinde belirli oluşumda olup hizmet yürüten, müzik alanında özel kurum işleten ve müzik ile ilgili lisans derecesinde eğitim alan kişi veya kişiler arasından seçilen grup ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak yapılmıştır. Yüz yüze görüşmeler sonucunda elde edilen veriler, Siverek yöresinin müzik kültürü hakkında bir bakış açısı sağlamış ve bu doğrultuda bazı sonuçlara ulaşılmıştır. Siverek yöresinin coğrafi konumundan dolayı çevre yörelerin kültürel yapısından etkilendiği veya çevre yöreleri etkilediği, kültürel değerlerin Siverek yöre müziğine etki düzeyinin yüksek olduğu, Siverek müzik kültürünün aktarılması ve korunması ile ilgili yeterli düzeyde çalışmaların olmadığı var olan çalışmaların ise bireysel çabalardan öteye gitmediği, Siverek Yöresinde genel anlamda müzik kültüründe bir yozlaşmanın olduğu yapılan araştırmada tespit edilmiştir. Siverek yöresinde müzik kültürü ile ilgili çalışmaların yetersizliği bu araştırmayı yöre için önemli kılmakta ve Siverek'in müzik kültürü ile ilgili yapılacak bilimsel ve akademik çalışmalara katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, which examines the music culture of the Siverek County, which is a part of Şanlıurfa in the Southeastern Anatolia Region, aims to examine the music culture of the Siverek, to provide a musical perspective on the Siverek region in the light of the obtained data, and to be a study for the preservation of music culture. For this purpose, the study was carried out and necessary researches were carried out to achieve this aim. The lack of written materials about the culture of the Siverek, especially the absence of almost no studies on the music culture, has been an important factor in the emergence of this study. This study was designed as an ethnographic study within the scope of qualitative research methods. Face-to-face interview technique was used to reveal the current situation. Within the group selected and interviewed for research; The study was conducted using the face-to-face interview technique with the person or people selected from among the people who do research in the field of music culture of the region, make musicians in the local sense, are in a certain formation among the institutions in the region, run a private institution in the field of music, and have a bachelor's degree in music. The data obtained as a result of face-to-face interviews provided a perspective on the music culture of the Siverek region and certain results were reached in this direction. Due to the geographical location of the Siverek region, it is affected by the cultural structure of the surrounding regions or affects the surrounding regions, the level of influence of the cultural values on the Siverek local music is high, there is not enough work on the transfer and protection of the Siverek music culture, and the existing studies do not go beyond individual efforts. It has been determined in the research that there is a corruption in music culture. The inadequacy of studies on music culture in the Siverek region makes this research important for the region and it is predicted that it will contribute to scientific and academic studies on music culture of Siverek.