Antimicrobial and anti-biofilm activities of lipids extracted from Schizochytrium sp. S31 microalgae
Schizochytrium sp.'den ekstrakte edilen lipitlerin antimikrobiyal ve anti-biyofilm aktiviteleri. S31 mikroalgi
  1. Tez No: 824574
  2. Yazar: DOAA ABDULLAH HAMMADI AL-OGAIDI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN VARDAR YEL, DOÇ. DR. RAFİG GURBANOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Biyoteknoloji, uzun yıllardır canlıların yararına olacak araçlar ve prosedürler geliştirmektedir. Bu çalışmaların çoğunda insan sağlığı için gerekli olan temel metabolik bileşiklerin üretimine öncelik verilmektedir. Son zamanlarda popülerlik kazanan insan sağlığı için çok önemli maddelerden biri de omega-3 yağ asitleridir. Omega-3 yağ asitlerinin ana ticari kaynakları olan balık yağlarının ağır metal içeriği, özellikle cıva, sınırlı mevcudiyet ve hoş olmayan bir kokuya sahip olması nedeniyle alternatif eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) kaynakları araştırılmıştır. Schizochytrium sp. S31, yüksek konsantrasyonda çoklu doymamış yağ asitleri, özellikle DHA içeren bir mikroalgdir. Yüksek DHA içeriği ve düşük ağır metal seviyeleri nedeniyle, Schizochytrium sp. S31, alternatif omega-3 kaynakları sağlamak için mükemmel bir fırsat sunar. Ayrıca tıbbi hammaddeler, gıda katkı maddeleri, hayvan yemi, biyodizel ve antimikrobiyal ajanlar olarak kullanılabilecek çeşitli biyoaktif maddeler içerir. Bu çalışmada Schizochytrium sp.'nin yetiştirilmesi için optimum koşullar uygulanmıştır. S31 heterotrofik olarak ve kuru biyokütlenin besinsel bileşimi analiz edildi. Sonuçlara göre %45 protein, %5 toplam yağ ve %37 karbonhidrat elde edilmiştir. Schizochytrium sp. S31. Beş farklı çözücü karışımı - heksan, heksan/etanol (2:1), etanol, metanol ve heksan/metanol (2:1) - ve ayrıca iki farklı hücre parçalama tekniği -harç ve tokmak ve ultrasonikasyon- incelendi ve karşılaştırıldı. Hücre parçalanması ve lipit ekstraksiyonunun sonuçlarına göre, heksan /metanolün (2:1) ultrasonikleştirilmesi, şeffaf bir görünümle toplam lipit verimini %34'e çıkardı. GCMS analiz sonuçlarına göre %10,4 DHA ve %16,11 EPA yağ asitleri elde edildi. Toplam Omega-3 Yağ Asitleri ve Toplam Omega-3 + Omega-6 Yağ Asitleri oranı sırasıyla %27,42 ve %32,15 olarak hesaplanmıştır. Schizochytrium sp.'nin antibakteriyel etkileri. S31 yağ numuneleri ayrıca insanlarda birçok farklı enfeksiyona neden olan Gram negatif patojenler, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli 35218 ve Klebsiella pneumonia ile Gram pozitif patojen Streptococcus mutans üzerinde de incelenmiştir. Aynı zamanda Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli 35218 bakterilerinde biyofilm oluşumu üzerine etkileri araştırıldı. Schizochytrium sp. S31 yağ örneğinin Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli 35218, Klebsiella pneumonia ve Streptococcus mutans'ın patojenik bakterileri üzerinde anti-patojenik aktiviteye sahip olduğu bulundu. Biyofilm araştırmalarında model bakteri olarak yaygın olarak kullanılan P. aeruginosa ve Escherichia coli 35218 suşunun yüzey yapışma kabiliyeti ve biyofilm oluşturma kabiliyeti, bir Schizochytrium sp. S31 yağ örneği.
Özet (Çeviri)
Biotechnology has been developing tools and procedures for the benefit of living things for many years. In most of these studies, the production of essential metabolic compounds is prioritized for human health. One of the crucial substances for human health that has gained popularity recently is omega-3 fatty acids. Alternative sources of eicosapentaenoic acid (EPA) and docosahexaenoic acid (DHA) have been searched since fish oils, the main commercial sources of omega-3 fatty acids, have heavy metal content, especially mercury, limited availability, and an unpleasant odor. Schizochytrium sp. S31 is a microalga with a high concentration of polyunsaturated fatty acids, particularly DHA. Because of its high DHA content and low heavy metal levels, heterotrophic cultivation of Schizochytrium sp. S31 provides an excellent opportunity to provide alternative omega-3 sources. It also contains a variety of bioactive substances that can be utilized as medicinal raw materials, food additives, animal feed, biodiesel and antimicrobial agents. In this study, optimum conditions were applied to cultivate Schizochytrium sp. S31 heterotrophically and the nutritional composition of the dry biomass were analysed. According to the results, 45% protein, 5% total fat and 37% carbohydrate were obtained. Downstream processes, including cell lysis and lipid extraction, were adjusted in order to increase overall lipid content of Schizochytrium sp. S31. Five distinct solvent mixtures—hexane, hexane/ethanol (2:1), ethanol, methanol, and hexane/methanol (2:1)—as well as two different cell lysis techniques —mortar and pestle and ultrasonication—were examined and compared. Based on the results of cell lysis and lipid extraction, ultrasonication of hexane /methanol (2:1) enhanced the total lipid yields to 34% with a transparent appearance. According to the GCMS analysis results, 10.4% DHA and 16.11% EPA fatty acids were obtained. Total Omega-3 Fatty Acids and Total Omega-3 + Omega-6 Fatty Acids ratio were calculated as 27.42% and 32.15% respectively. The antibacterial effects of Schizochytrium sp. S31 oil samples were also investigated on Gram-negative pathogens, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli 35218 and Klebsiella pneumonia, which cause many different human infections, as well as the Gram-positive pathogen Streptococcus mutans. At the same time, their effects on biofilm formation in Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli 35218 bacteria were investigated. The Schizochytrium sp. S31 oil sample was found to have anti-pathogenic activity on pathogenic bacteria of Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli 35218, Klebsiella pneumonia and Streptococcus mutans. The surface adhesion ability and biofilm formation capability of P. aeruginosa and Escherichia coli 35218 strain, which are widely employed as model bacteria in biofilm research, were dramatically inhibited in the presence of a Schizochytrium sp. S31 oil sample.