Farklı zamanda ve seviyede salkım seyreltmenin büyük t sisteminde yetiştirilen merlot (Vitis vinifera L.) üzüm çeşidinde verim ve kaliteye etkisi
Effect of timing and intensity level of cluster thinning on yield and quality of cv. merlot (Vitis vinifera L.) grown on a big t trellising system
- Tez No: 824658
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KORKUTAL, DR. GAMZE UYSAL SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırma Çanakkale ili Ezine ilçesine bağlı Güllüce köyünde 39°48'03 N ve 26°22'01 D koordinatları arasında 65m rakımda bulunan Denizhan Kalaylıoğlu'na ait bağlarda yapılmıştır. Deneme, bağda yetiştirilen 41B anacı üzerine aşılanmış 12 yaşındaki Merlot üzüm çeşidi üzerine kurulmuş olup farklı zaman ve seviyede salkım seyreltmenin verim ve kaliteye olan etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneme 2020-2021 ve 2021-2022 vejetasyon periyotlarında iki yıl süreyle yürütülmüştür. Araştırmada 6 farklı fenolojik dönem; çiçeklenme öncesi, tane tutumu, iri koruk, ben düşme, yarı olgunluk ve olgunluk öncesi vardır. Bu dönemlerle birlikte 3 farklı; %0 (kontrol), %25 salkım seyreltme ve %50 salkım seyreltme uygulanmıştır. Uygulamaların tane özellikleri (tane eni-boyu, yaş-kuru ağırlığı, hacmi, vb), salkım özellikleri (salkım eni-boyu, ağırlığı, boşluklu-boşluksuz hacim, vb.), şıra özellikleri (SÇKM, TA, pH, antosiyanin, TPI, vb.) ve verim özellikleri (asma başına ve dekara) üzerine etkileri incelenmiştir. Tane özellikleri bakımından dönemsel olarak farklılıklar görüldüğü, salkım seyreltmenin kontrole nazaran daha etkili olduğu saptanmıştır. Salkım özellikleri açısından tane tutumu döneminde yapılan seyreltmelerin incelenen kriterleri artırdığı kaydedilmiştir. tane tutumu ve ben düşme döneminde %50 salkım seyreltmenin verim ve kaliteyi iyileştirdiği saptanmıştır. Sonuç olarak Çanakkale ili Ezine ilçesi koşullarında Merlot üzüm çeşidinde, ticari anlamda ve yüksek kalitede üretim için ben düşme döneminde %25 düzeyinde salkım seyreltme uygulamasının daha uygulanabilir olduğu kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in the vineyards owned by Denizhan Kalaylıoğlu, located at an elevation of 65 meters between the coordinates 39°48'03“ N and 26°22'01”E in the village of Güllüce, which is affiliated with the Ezine district of Çanakkale province. The experiment was established on 12-year-old Merlot grapevines grafted onto 41B rootstocks grown in the vineyard, with the aim of determining the effects of cluster thinning at different times and levels on yield and quality. The trial was carried out for two years during the vegetation periods of 2020-2021 and 2021-2022. The study involved 6 different phenological stages: pre-bloom, berry set, pea-sized berries, veraison, half ripening and pre-harvest. Along with these stages, 3 different levels of cluster thinning were applied: 0% (control), 25% cluster thinning, and 50% cluster thinning. The effects of these applications on berry characteristics (berry width-length, fresh-dry weight, volume, etc.), cluster characteristics (cluster width-length, weight, compactness, etc.), must characteristics (total soluble solids, total acidity, pH, anthocyanin, TPI, etc.), and yield parameters (per vine and per hectare) were investigated. Regarding berry characteristics, seasonal differences were observed, and it was determined that cluster thinning was more effective compared to the control. In terms of cluster characteristics, it was noted that thinning during the berry set period increased the evaluated criteria. During the berry set and veraison periods, it was found that 50% cluster thinning improved both yield and quality. As a result, for the Merlot grape variety under the conditions of the Ezine district in Çanakkale province, it was concluded that cluster thinning at a 25% level during the veraison period is more feasible for commercial and high-quality production.