The effect of total quality management practices on sustainable performance
Toplam kalite yönetimi uygulamalarının sürdürülebilir performansa etkisi
- Tez No: 824739
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELLA GULSHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yüksek kaliteli bir ürün veya hizmet yaratma ve sürdürmede TKY'nin değeri ve önemi abartılamaz. Bunun nedeni, felsefenin kökenlerinin, bir organizasyona dahil olan tüm tarafları dahil etme ve kaliteli ve üretken bir zihniyet geliştirme çabasında yatmasıdır. Birçok işletme TKY'yi uygulamaya çalıştı, ancak bunların yalnızca bir kısmı başarılı oldu. Bu, hem sürekli iyileştirme hem de artan verimlilik elde edebildikleri anlamına gelir. Bu çalışmayı yürütmek için birincil itici güçlerden biri, TKY'nin uygulanmasına ilişkin mevcut ampirik araştırmanın eksikliğidir. Artan küresel rekabetin bir sonucu olarak, şirketler operasyonel verimliliklerini en üst düzeye çıkarmaya öncelik vermelidir. Bu çalışmada verileri toplamak için nicel bir araştırma deseni ve kesitsel bir anket kullanılmıştır. Kolayda örnekleme, Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli (KOBİ) otelleri araştırmak için kullanıldı. Meşru bir yanıt sağlayan 111 kuruluş vardı. Sonuçlar, bağımsız değişken müşteri odaklılık ve stratejik planlamanın kurumsal yeşil performansı önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Ancak süreç yönetimi istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The value and significance of TQM in creating and sustaining a high-quality product or service cannot be overstated. This is because the origins of the philosophy lie in an effort to involve all parties involved in an organization and foster a quality and productive frame of mind. Many businesses have tried to implement TQM, but only a fraction of them have been successful. This means that they have been able to achieve both continuous improvement and increased efficiency. One of the primary drivers for conducting this study is the dearth of existing empirical research on the implementation of TQM. As a result of increased global competition, companies must prioritize maximizing their operational efficiency. This study used a quantitative research design and a cross-sectional survey to collect the data. Convenience sampling was used to survey small and medium-sized (SME) hotels in Turkey. There were 111 organizations that supplied a legitimate response. Results indicate that independent variable customer focus and strategic planning significantly impact corporate green performance. However, process management was found statistically insignificant.