Türkiye ile İran arasındaki HVDC back to back sisteme ilişkin hatların güç akış analizi
Power flow analysis of lines related to back to back HVDC system between turkey with iran
  1. Tez No: 824832
  2. Yazar: VEDAT TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN MERAL, DOÇ. DR. DOĞAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye ve İran arasında kurulu bulunan olan 600 MW HVDC (high voltage direct current/yüksek gerilim doğru akım) B2B (back to back/sırt-sırta) dönüştürücü merkezinin çalışma prensibi analiz edilerek, bağlı hatlarda B2B sistemin devrede olması ya da olmaması durumlarında meydana gelebilecek yük değişimleri ve arızalar incelenmiştir. HVDC-B2B dönüştürücü merkezin çalışabilir güvenli DC güç aralığı ve bağlı bulunduğu AC şebekenin, kısıtlılık durumu yani iletim sisteminin herhangi bir ekipmanının veya birbirlerine bağımlı ekipman grubunun arıza nedeniyle devre dışı olması hali, belirli analizler yapılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca B2B dönüştürücü merkezin devrede olduğu bahar ve kış döneminde şebekeye bağlı mayor ve minor hat yüklenmeleri gözlemlenmiş sistemin güvenli güç akış durumları incelenerek sistem için belli çalışma dönemlerinde önem arz eden hatların genel durum değerlendirmeleri yapılmıştır. Son olarak, sistemin mevcut 400 kV hatlara getireceği avantajlar ve dezavantajlar irdelenmiş ve güvenli şebeke durumu için yapılması gereken yatırım durumları ele alınmıştır. Analizler Digsilent Power Factory programında tasarlanan modeller üzerinden yapılmıştır
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the working principle of the 600 MW HVDC (high voltage direct current) B2B (back to back) converter center was established between Turkey and Iran was analyzed, load changes and malfunctions that may occur in the case of the B2B system is active or not on the connected lines are examined. The operable safe DC power range of the HVDC-B2B converter center and the constraint status of the AC grid which is connected, that is any equipment of the transmission system or interdependent equipment group is out of service due to a malfunction has been evaluated by making certain analyzes. In addition, major and minor line loads connected to the grid were observed in the spring and winter periods when the B2B converter center was active, by examining the safe load flow conditions of the system, general status evaluations of the lines that are important for the system in certain operating periods were made. Finally, the advantages and disadvantages that the system will bring to the existing 400 kV lines are examined and the investment situations that need to be made for a safe network situation are discussed. Analyzes were made on the models designed in the Digsilent Power Factory program.